Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 18 Kasım 2018, Pazar Google+

Akbük

4695671

Akbük mavi ile yeşilin kucaklaştığı şirin bir tatil beldesidir.
Akbük,Aydın’ın Didim ilçesine bağlı beldedir.Belediyesi 1991 yılında kurulmuştur.Didim ilçe merkezine 23 km,Aydın il merkezine 106 km uzaklıktadır.
Tüm belde,Gökova körfezinin Akbük Koyuna hakim bir şekilde 11 km’lik bir sahil şeridine sahiptir.Ekonomisi balıkçılık ve turizme dayalıdır.Didim’e göre daha tepelik ve yüksek olduğu gibi,orman alanı ve yeşilliği daha fazladır.Akbük Koyu doğal liman özelliğine sahiptir.Akbük,çok sayıda otel ve pansiyonun yanı sıra,dev yazlık siteler,kooperatiflerle çevrilmiştir.Belde 3 mahalleden oluşmaktadır.Akbük,1922 de Rum nüfusun azalmasıyla beraber bölgeye doğu illerinden göç almıştır.Rumlardan kalan Tarihi Kilise hala sağlam olup,her yıl yüzlerce turist tarafından gezilmektedir.

akbuk_18

Didim’e 15 kilometre mesafedeki Akbük ise Altın kum’a göre daha sakin ve deniz sporları için tercih edilen bir tatil merkezi. Buraya dokuz kilometre uzaklıkta, Teikhiousa antik yerleşimi ve bir balıkçı köyü olan Kazıklı var. Söke-Milas yolundan ulaşılabileceği gibi, Didim üzerinden de ulaşılabilir. Ayrıca Milas-Bodrum yolundan Kıyı kışlacık yönüne sapıldığında Akbük’e ulaşan bir orman yolu vardır. Bu yol ile Bodrum Havaalanına ulaşımı daha kolaydır. Sahte Cennet dışında, Kazıklı, Bozbük gibi yan koyları da bulunmaktadır.

akbuk_20

Akbük’e gitmek için pek çok alternatifiniz var. İzmir istikametinden gelenler Söke ovasını dümdüz geçtikten sonra altından Menderes nehrinin Aktığı son köprünün bitiminde Didim Tabelalarını göreceklerdir. Köprüyü geçerken sol tarafta kalan D.S.İ’nin balon barajı ve Akyeniköy Belediyesinin heykelli çevre düzenlemesi, restoranlar, hediyelik eşya satanlar ve bir de Trabzon ekmeği fırını bulunan bu yol kavşağı yerel halk tarafından Akyeniköy Dalyanı olarak da bilinir. Buradaki restoranlarda güveç, kurufasulye, pilav gibi ev yemeklerini bulabileceğiniz gibi; gözleme çeşitleri de yapan daha küçük kafeler de mevcut. Akyeniköy Dalyanı eskiye göre daha iyi bir aydınlatmaya ve yaz aylarında sabaha kadar açık büfe vb. mekanlara sahip. Buradan sağa (İzmir istikametinden gelenler için) dönerseniz Didim’e; oradan da Didim üzerinden Akbük’e geçebilirsiniz. Fakat en kestirmesi; Didim’e dönmeden Bodrum yoluna devam edip Sağ tarafta bir petrol istasyonunu bırakıp yokuşu çıkınca yine sağ tarafta irili ufaklı tabelalarıyla Akbük yol sapağına devam etmek olacaktır.
Bu yokuşun bitimindeki tabelalardan Sağa dönüp devam ettiğinizde (İzmir istikametinden gelenler için tekrar) yolun en sonunda Akbük var. Akbük genel olarak bu bölgeyi de tanımlar. Önce Didim yol sapağı çıkacak karşınıza ve bu üç yol ayrımında bir petrol istasyonu…
Ardından Didim’e bağlı FevziPaşa mahallesine paralel uzanan Sahte Cennet… Akbük’ün en güzel köşelerinden…
Devamında Caprice Hotel’e (Kapris Otel) kadar uzanan büyük oteller kervanı ve Saplı ada, Devam edince en son ulaştığınız Akbük merkez ve onun devamında Fransız tatil köyü, Bozbük, Kazıklı Koyu…
Yüzlerce yapı kooperatifi kervanına yerli yabancı pek çok yıl boyu buralarda kalmak niyetiyle yerleşenleri hesaba katarsak; Akbük eskisi kadar tenha değil.