Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 16 Haziran 2021, Çarşamba Google+

Sayın Lalekent sakinleri; Site yönetiminin 1.000.-lira……..

Sayın Lalekent sakinleri; Site yönetiminin 1.000.-lira……..

timthumb

Sayın Lalekent sakinleri; Site yönetiminin 1.000.-lira fazladan para talepleri ile ilgili bir hukukçunun mütalaalarını sizlere ayen sunuyorum.

 1. Jeneratör belki acil ihtiyaç olabilir.Ancak, Genel Kurulda görüşülüp, nitelikli çoğunluk kararıyla ve oluşturulacak komisyon kararıyla satın alınma yoluna gidilmesi gerekir.
 2. Kıdem tazminatı fonuna aktarılacak meblağ, Genel kurula gitmeden önce işletme projesi hazırlanırken olası ihtiyaçlar fasıllar içersinde gösterilmesi gerekir ve buna göre  aidat belirlenmeli ve bu çerçevede harcamalar yapılmalıdır. Bu da 150.tl.olarak belirlenmiş.
 3. Yönetim kurulu,  karar alır, ocak ayından itibaren  herkesten 1.000.- lira tahsil edeceğiz derse, buna uymayan kat maliklerini icraya verirse hukuken hiçbir sonuç alamaz. Bu konu yazın toplanacak genel kurulda gündeme alınır ve ancak orada karara bağlanır
 4.  2018-2019 yılı giderlerini karşılayacak şekilde hesaplayarak yönetim kurulu 150.- lira aidat belirlemiş ve üyeler de buna onay vermişlerse bunun dışına çıkılması uygun mütalaa edilmemekte ve sonuç yasal olmaz.

Sayın üyelerimiz şahsi fikirlerimi,önerilerimi ve eleştirilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 1. 1.000.- lirayı ödemeye başlayan üyelerimizin ödemelerini durdurmaları ve ödenen miktarı aidatlarına saydırmaları gerekir.  Şöyle ki;  1.000.- liranın ödendiğini kabul edelim, ancak genel kurul kabul etmediği taktirde  bu paranın üyeye tekrar ödenmesi gerekir. Yeni dönemde ödeyeceği aidatına sayılsın denildiği zaman da bu para harcanmış olacağından yeni yönetim çok zor durumda kalacaktır. Çok büyük kaos olacak ve konu mutlaka yargıya intikal edecektir. Üyelerimizden aldığım telefonlarda tamamına yakını  bu parayı ödemeyeceklerini ifade etmişlerdir
 2. Son yıllarda genel kurul davetiyelerinin ek’inde  site yönetiminin gelir gider tablolarını göremiyoruz. Bu çok zor bir çalışmayı gerektirmez. Ama üyelerin harcamaları incelemesi gerekir bundan kaçınılmamalıdır.
 3. Genel kurul davetiyeleri ya elden veya taahhütlü olarak her üyeye kesin gönderilmek zorundadır. Ayni şekilde genel kurul sonuç tutanaklarının da.   Bu konuda Kat Mülkiyeti Yasası ve Site Yönetim planı çok  açıktır. (bizim zamanımızda bir üyemiz genel kurul davetiyesinin kendisine gönderilmediğini iddia ederek  konuyu mahkeme taşımıştır. Mahkeme 1,5 sene sürdü PTT.den davetiye listeleri bulunarak yönetim kurulu berat etmiştir.)Mahkeme dosyası arşivimizdedir.
 4. Üyeler harcamalar ile ilgili bilgi talep ettiğinde bilgi vermekten kaçınılmamalı. Ne demek? Harcamalar denetimden geçmeden bilgi veremeyiz, mevzuata aykırı denilmektedir. Bu mevzuat nerde yazılı ise lütfen bildirin de biz de öğrenelim. Böyle bir mevzuat asla yoktur.

Bunun  çok sakıncalı bir ifade olduğunu düşünmekteyim. Denetim Kurulu harcamalar konusunda  ne yapacak yani anlamadım.   Bu ifade üyelerimizin kafalarında soru işaretleri uyandırır.  Bu ifade Lalekent tarihinde ilk defa söylenen bir sözdür.

 1. Üyelerimizden gelen öneri, eleştiri ve tenkitlere hukuki süreci başlatırım diyerek tehdit etmek hiç etik olmamıştır. Hiçbir üyemizin ispat edemeyeceği konuları gündeme getirdiklerini düşünmüyorum. Siz yönetimsiniz açıklamalarda bulunmak zorundasınız. Çünkü harcadığınız paraların sahibi üyelerdir. Şunu da açıkça belirtmek gerekirse daha bir yılını yeni dolduran hiçbir yönetim bu kadar tenkit edilmedi.
 2. Önceki yıllarda dağıtılan 1,5 litre hediyelik zeytin yağları için “zeytin yağı almayı kar sayan bazı üyelerimizin kendi menfaatlerini site menfaatlerinin önünde görmüş olacaklar ki bu konuyu ısrarla gündeme getirerek mesnetsiz bir şekilde karalama politikalarını sürdürmektedirler”denilmektedir. Hiçbir üyemiz1,5 litre yağın hesabını yapmayacağını sizde  çok iyi bilirsiniz. Bu hediyelik yağın amacı üyelerimiz kendi ürünlerinin tadına baksınlar isterlerse temiz, saf ve asitsiz olduğunu anlayarak satınalmaları içindi.
 3. Bu ifadenin mesnetsiz karalama oluğunu söylemek 365 üyemizin gözünün içine bakarak iftira  etmektir.  Ürün zamanı her üyeye 1,5 litre zeytin yağı dağıtılmadımı, 3.000.- kilo karşılığı zeytinlerimiz verilmedi mi?  Bunu sizde biliyorsunuz siteye  geldiğimde dağıtım listesinde sizlerin de isimlerini çıkartacağım. 3.000.-KG zeytin yağının ücretleri her yıl hazırladığımız gelir-gider tablosunda vardır. Elinizin altında bu belgeler mevcuttur. Bakabiliriniz.  Bizden sonra 5 yıl içersinde kaç kilo zeytin yağı satıldı ve bu sene kaç kilo yağı karşılığı verdiniz.  Bu sene en az 4.000 kg yağ karşılığı verilmesi gerekir.Bu  da en az 80.000.- lira demektir. Bütçe gelir hanesinde kaç lira göreceğiz merak ediyorum.  Çünkü bizim diktiğimiz zeytin ağaçlarının da tamamı 4-5 yıldan beri ürün vermeye başladılar.  Bu konu ile ilgili bazı şikayetler duyuyoruz. Kimlere verildiği ve ne şekilde verildiği  hakkında. Siteye gelince karşılıklı konuşuruz. Doğrusunu öğrenmeden üyelerimizle paylaşmak istemedim.

Sayın üyelerimiz;  Sizleri bilgilendirmek maksadı ile yazdığım bu konuları site yönetim kurulu belki yanlış yorumlayarak kendilerini yıpratmak amaçlı olduğunu düşünebilir. Benim amacım konuları sizlere  doğru olarak açıklamaktır. Bildiğim ve vakıf olduğum konuları da açıklamaktan hiçbir şekilde geri durmadım ve durmam mümkün değil. Zamanı geldiğinde daha başka bilgileri de sizlerle paylaşacağım.

Yönetimin yaptığı doğru, gerekli ve yasal faaliyetlerde kendilerini desteklemeye her zaman hazırım.  Lalekenetimizi ileri götürecek daha rahat, sorunsuz, huzur içinde modern bir site yapmak için uğraş verenlerin her zaman yanında olacağımı da belirtmek isterim.                                                                                                                  SAYGILARIMLA ;  MUSTAFA ÇAYLAN  Lalekent site eski başkanı (2007-2014)

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.