Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 06 Mayıs 2021, Perşembe Google+

Ömer Dilibal

Ömer Dilibal

2c77b04ebc6225f05e0286b5e7b6df35_400x400

DEĞERLİ LALEKENTLİ KOMŞULARIM;

BU YAZIYI YAZMAKTAKİ AMACIM BU SENE GENEL KURULA KATILAMAYACAĞIM. GENEL KURUL ÇALIŞMALARI ÖNCESİ BAZI KONULARDA DÜŞÜNCELERİMİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM. BUNU YAPARKEN AMACIM KİMSEYİ KIRMAK İSTEMEM SADECE BİLGİLENİN BİGİLİ OLARAK GENEL KURULDA KARAR ALIN İSTEDİM. NİHAYETİNDE LALEKENT HEPİMİZİN GÖZBEBEĞİ.BİRDE KONULARI BÖLÜM BÖLÜM YAZIP PAYLAŞACAĞIM. HEPSİ BİR ARADA OLURSA UZUN OLUR SIKILIR OKUMAZSINIZ DİYE DÜŞÜNDÜM SELAMLAR.      ÖMER DİLİBAL 133/40 NOLO EV SAHİBİ ESKİ DENETÇİ  HALEN İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINDA VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ.

 

KONU :1  YÖNETİMİN GENEL KURUL KARARI OLMAKSIZIN PARA TOPLAMA VE HARCAMA YAPMA İSTEĞİ

YÖNETİM MALUMUNUZ HERKESİ 1000 TL BORÇLANDIRDIM DİYEREK SALMA SALDI KARŞI ÇIKTIM BAŞKA ARKADAŞLARDA KARŞI ÇIKTI. 162 KİŞİNİN BU PARAYI ÖDEDİĞİ ANLAŞILIYOR. İTİRAZ EDERKEN BU PARANIN NEREYE HARCANACAĞI AÇIKÇA BİLDİRİLMELİ DEDİK. CEVABEN İMAR AFFI JENERATÖR İŞÇİLERİN KIDEM TAZMİNATI GÖSTERİLDİ.

İMAR AFFI İÇİN NERESİ İÇİN NE KADAR ÖDENECEK DİYE SORDUK HALA HAVUZ İÇİN ŞU KADAR HAVUZ KAFE İÇİN ŞU KADAR SAHİL KAFE İÇİN ŞU KADAR DİYE BİR RAKAMLANDIRMA YAPILMADI BU PARALARIN BİR KISMI ÖDENMİŞ GİBİ TELAFUZ EDİLİYOR AMA NET BİR BİLGİ MAALESEF YAPILMAMIŞTIR.

BU ARADA HAVUZUN KENARINDAKİ MUTFAK BÜYÜTÜLMÜŞ. ANCAK İMAR AFFI BAŞVURU SÜRESİNİN DIŞINDA KALAN ZAMAN DİLİMİNDE YAPILDIĞI İÇİN VE PROJE ÇİZDİRİLİP GENEL KURUL ONAYINA SUNULUP RUHSAT ALINMASI YAPILMADIĞINDAN KEYFİ BİR İŞLEM YAPILMIŞ ŞİKAYET ÜZERİNE İNŞAAT DURDURULMUŞ CEZALAR ÖDENMİŞ BU CEZALAR DA SİTE TARAFINDAN KARŞILANMIŞTIR. NEYSEKİ CEZA MİKTARI YÜKSEK DEĞİLDİR.

BİLDİĞİNİZ GİBİ SAHİL KAFE HAVUZ KAFE MARKET YAP İŞLET DEVRET SİSTEMİ İLE MÜSTECİRLERİ MASRAFI KARŞILAYARAK YAPILIR VE KİRA ALINMAZDI. ANCAK YÖNETİM KENDİLİĞİNDEN 60.000 TL HAVUZ KAFEYE HARCAMA YAPTIĞINI İFADE EDİYOR VE BUNU BÜTÇEDEN KARŞILAMAK İSTİYOR.

MÜSTECİRLE YAPILAN SÖZLEŞMEDEKİ HÜKÜMLER NEDİR BU HARCAMAYI KİM YAPACAK KİRA ALACAKMIYIZ KİRA ALMAYACAKSAK BU HARCAMAYI BÜTÇEDEN NEDEN KARŞILAYALIM.

YÖNETİMLERİMİZİN YAŞANAN OLAYLARDAN DERS ÇIKARTARAK HAREKET ETMESİNİ İSTİYORUM.

NE İSTİYORUZ YÖNETİM BİR YATIRIM YAPACAKSA ETÜT ÇALIŞMASINI VE PROJESİNİ YAPAR GENEL KURULA BİLGİ VERİR BU YATIRIMI ŞU GEREKÇE İLE YAPMAMIZ LAZIM MALİYETİ BU KADAR YAPALIM DERSENİZ BUNUN BÜTÇEYE EKLENMESİ GEREKİR DER GENEL KURULDA KARAR ALIR YÖNETİM DE YAPAR KİMSENİN YÖNETİME DİYECEK SÖZÜ KALMAZ. HER OLAYDA BU ŞEKİLDE DAVRANIRSA SORUNSUZ BİR LALEKENTİMİZ OLUR.

KONU 2:

KIDEM TAZMİNATI FONUNUN TAMAMLANMASI.

BİLİNDİĞİ GİBİ TÜRKİYEDE UYGULAMASI YOKKEN KIDEM TAZMİNATLARI İÇİN BİR FON OLUŞTURULMASI FİKRİ BİZZAT BENİM DÜŞÜNCEM VE YÖNETİMİN KATILIMI VE SİZLERİN KARAR VERMESİ İLE ANKARADAKİ BÜRONUN SATILMASI SIRASINDA SATIŞ BEDELİNİN 60.000 TL Sİ AYRI BİR HESAPTA AKBANK VADELİ HESAPTA TUTULARAK VE HER YIL BİR MAAŞ TUTARI KADAR BİR PARANIN BÜTÇEYE KONULMASI SURETİYLE UYGULANAGELMİŞTİR.

ANCAK BAZI YÖNETİMLERİN BU AYIRMA İŞLEMİNİ YAPMADIĞI ŞİMDİKİ YÖNETİMCE İFADE EDİLMEKTEDİR. BU 1000 TL İÇİN GEREKÇELER İÇERİSİNDE BU HUSUSDA SAYILMAKTADIR. ANCAK SGK BU FONLA İLGİ YASAL DÜZENLEME YAPILDI GEÇMİŞE DÖNÜK TAZMİNAT TUTARLARINI BİZDEN İSTEYECEK GİBİ İZAH EDİLMİŞTİR. BU KONUYA DA SİTEDE YAZDIĞIM AÇIKLAMA İLE İTİRAZ ETTİM SGK NIN GEÇMİŞE DÖNÜK TOPLU BİR PARA İSTEMESİ SÖZKONUSU DEĞİLDİR DİYE. NİTEKİMGENEL KURUL DUYURULARINDA BU SÖYLEMİNDEN VAZ GEÇİLMİŞ ANCAK TAZNİNAT TUTARININ TAMAMLANMASI İSTENİLMEKTEDİR. EVET TAMAMLANMASINDA YARAR VARDIR AMA BUNUN TUTARI HESAPLANIP NE KADAR EKSİĞİMİZ VAR BU YIL AYRILACAK TUTARA MAKUL BİR RAKAM EKLEYEREK BİR İKİ YILDA ZAMANA YAYARAK BUNU TAMAMLAYABİLİRİZ. BİR KALEMDE TOPLAMAK ZORUNDA DEĞİLİZ İŞÇİLERİN HEPSİ BİRDEN İŞTEN AYRILMAYACAKLARINA GÖRE VEYA YÖNETİM HEPSİNİN İŞİNE SON VERME NİYETİNDE OLMADIĞINA GÖRE ÇOK ZORLAMAK DOĞRU OLMAZ.

BU KONUYA ŞUNUDA EKLEMEK İSTERİM VADELİ HESAPTA TUTULAN BU FONUN PARASININ BİR KISMINI DOLAR BİR KISMINI EURO BİRKISMINI VADELİ VE BİR KISMINIDA HAZİNE BONOSU GİBİ DEĞİŞİK DEĞERLERLE BANKADA VADELİ TUTMA KONUSUNDA KARAR ALIRIZ EKONOMİNİN ŞARTLARINA GÖRE BİR EĞERDEN ZARAR EDİLSE BİLE DİĞERİNDEN KAR ELDE EDİLİR ENFLASYON BU FONU ERİTMEZ. İÇİMİZDEN BANKACI ARKADŞLARIMIZ VAR BİLGİLERİNE BAŞVURABİLİRİZ.

KONU 3:

ZEYTİN GELİRLERİ BÜTÇEDE İSMEN YER ALMAMAKTADIR. DUYUMUM YÖNETİM BUNUN VERGİSEL SIKINTISI OLUR DİYE BAĞIŞ ADI ALTINDA BU PARAYI BÜTÇELEŞTİRMİŞTİR.

BU TUTUM TAMAMEN YANLIŞTIR. BİLGİ EKSİKLİĞİDİR. BEN VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜYÜM AÇIP BİR TELEFON SORMAK ÇOK MU ZOR GELDİ.

YAPILAN NİYE YANLIŞ ÖNCELİKLE BİZ ZEYTİN ÜRETİCİSİYİZ BİZDEN GEREK ZEYTİNİ VE GEREKSE ZEYTİN YAĞINI SATIN ALAN KİŞİ MÜSTAHSİL MAKBUZU DÜZENLEYECEK VE STOPAJ YAPACAKTIR. BİZE YÜKLENEN BİR GÖREV YOKTUR. OYSA BÖYLE BAĞIŞ GİBİ BİR UYGULAMA YASAL DEĞİL . AYRICA VERGİSEL AÇIDA ZEYTİNİ ALAN KİŞİ BİZDEN YAPTIĞI ALIMLARI BELGE DÜZENLEMEYEREK VERGİ DIŞI BIRAKMAKTADIR. VERGİCLİKTEKİ ADI KAÇIRMAKTADIR. BİZDE BU İŞE YARDIM VE İŞTİRAK SUÇU İŞLİYORUZ. TESPİTİ HALİNDE HEM SATIN ALAN HEM DE BİZ CEZALI DURUMA DÜŞERİZ.

B KONUYU DAHA FAZLA İRDELEMEYİM ALTINDAN ÇAPANOĞLU ÇIKMASIN.

KONU4 :

İŞLETMELERİN KİRA ÖDEMEMELERİNE RAĞMEN ELEKTRİK PARALARINIDA ÖDEMEDİKLERİANLAŞILMAKTADIR HANGİ İŞLETMENİN NE KADAR ELEKTRİK PARASI ÖDEMEDİĞİ AÇIKCA RAKAMLANDIRILMAMIŞTIR. BUNU AÇIKCA RAKAMLANDIRILMASI GEREKİR. HAVUZ KAFE VE MARKETİN NE KADAR ELEKTRİK PARASI BORCU VAR DENETÇİLERDE TESPİT EDEMEMİŞ .BEN GÖREMEDİM.

KONU 5: TAHMİNİ BÜTÇEDE HATA MEVCUTTUR.

YÖNETİMİN BORÇLANDIRDIĞI 1000 TL TOPLAMI BÜTÇEDE 365000 TL OLARAK GÖZÜKMEKTEDİR. BİR ÜYEMİZ İSMİNİ İZNİNİ ALMADIĞIM İÇİN AÇIKLAMAYIM BENİ ARAYIP SORDUĞUNDA FARKINA VARDIM. OYSA 162 KİŞİDEN BU PARALAR TOPLANMIŞ BUNUN HESAPLARA DAĞILIMI AŞAĞIDAKİ GİBİ.

KASADAKİ AVANS                        5,837.-

AKBANK HS                                   36,651,-

İŞBANKASI                                     42,427,-

İŞBANKASI VADELİ                     76,997,-

TOPLAM                                         161,912,-

 

GERÇEK DEVİR EDİLEN SİTEYE AİT PARA VE MEVCUTLAR

KASA                                               22,224,-

AKBANK VADELİ                         54,825,-

 

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ SİTENİN AVANS OLARAK TOPLADIĞI 161.912 LİRA ZATEN MEVCUT OLARAK HESAPLARA GİRMİŞTİR.BU NEDENLE BÜTÇENİN GELİRLERİ İÇERİSİNDE AYRICA GÖSTERİLEMEZ KALAN 203.088.- TL ÜYELERDEN TAHSİL EDİLEBİLECEKTİR. BU İTİBARLA TAHMİNİ BÜTÇENİN GELİR KISMI 161.912 TL AZALTILARAK 1.697.109 TL OLARAK DÜZELTİMESİ GEREKİR. BU DURUMDA YÖNETİM GİDER KALEMLERİNİ DE BU TUTAR KADAR AZALTMASI GEREKİR. OLMAYAN PARAYI HARCAYAMAYACAĞINA GÖRE AKSİ TAKDİRDE BÜTÇE AÇIK VERİR.

KONU 6;

JENERATÖR ALIMI NA KARŞIYIM. SEBEBİNE GELİNCE GEÇEN SENEKİ YANGINDA BENDE ORADAYDIM İTFAİYE ARACI BİZİM KÜÇÜK ÇOCUK HAVUZUNA YANAŞABİLDİ ARAÇLAR KENDİ SUYUNU ÇEKME SİSTEMİNE SAHİP DODUR VE GİTTİ ANCAK BÜYÜK HAVUZA YANAŞMA İMKANI YOKTU BÜYÜK HAVUZA UZANAN BÜYÜK HORTUMUDA OLMADIĞI İÇİN ÖNERİSİ BÜYÜK HAVUZA YANAŞMAYI SAĞLAYACAK YANGIN DURUMUNDA KULLANILMA ÜZERE YOL AÇILMASINI ÖNERDİLER

KALDIKİ ALLAH GÖSTERMESİN BİR YANGIN ANINDA BİZE KIZIL AĞAÇ KÖYÜNDEN İTFAİYE GELECEK BU ARAÇ BİR SAATE ANCAK GELİR BU SÜRE İÇİNDE BİZ EĞER ELİMİZDEKİ İTFAİYE ARACINI BAKIMLI TUTARSAK MÜDAHELE EDEBİLİRİZ. ÖNCEKİ YILLARDA ÇEVREMİZDEKİ YANGINLARA AKTİF MÜDAHELE ETTİK BUNU CANLI YAŞADIM. BİZ ELİMİZDEKİ İTFAİYE ARACINI BAKIMSIZ BIRAKIYORUZ JENERATÖE BİZİ M ACİL İHTİYACIMIZ DİYORUZ. İTİRAZIM BUNA YOKSA BEN SİTEDEN BİRİMİZİN ZARAR GÖRMESİN İSTERMİYİM. JENERATÖRLE İLGİLİ BİR ETÜT VE PROJE YOK ORTADA BİRİSİ ALALIM DEDİ ALALIM. NE KADARLIK JENERATÖR OLACAK NEREYE KURULACAK SADECE YANGIN SUYUNAMI BAĞLI OLACAK SU BAĞLANTISI NASIL OLACAK BİLGİ VERİLDİMİ. KARŞI ÇIKANLAR SUÇLANARAK OLMAZ KAVGAYA KIRGINLIĞA GEREK YOK HERKES DÜŞÜNCESİNİ SÖYLEYECEK GENEL KURUL KARAR VERECEK BEN DE DAHİL HERKES UYACAK.

BAKIN İTİRAZ ETTİĞİMİZ BU KONULARA GENEL KURULDAN KARARALMA GEREĞİ DUYULDU NİYE ÖNCEKİ SALMA YÖNTEMİ YASAL DEĞİLDİ. BÜTÇENİN YÜZDE ALTMIŞI 365000 TL ACİL DURUM DİYE İSTENİYORDU.

KONU 7;

HAVUZUN MERMERLERİNİN DEĞİŞİMİ VE BAKIM VE ONARIMI İÇİN 300.000 TL İSTENİYOR. LÜTFEN HAVUZU BİR GEZİN MERMERLER TUZLA BUZ MU OLMUŞ. DAHA HAZİRAN AYI BAŞINDA ORADAYDIM UFAK TEFEK ÇATLAMALAR ÇÖKMELER VAR AMA BU BÜYÜKLÜKTE BİR HARCAMA GEREKTİRECEK BİR DURUM BENCE YOK. DAHA ÖNCEDE DENİZDEN DOLDUR BOŞALT SİSTEMİNDEN DÖNÜŞ YAPILIYORDU SİZLERİ KARŞI ÇIKMASI İLE VAZ GEÇİLDİ.

EĞER BU BÜYÜKLÜKTE BİR HARCAMA GEREKİYORSA BUNUN ETÜDÜNÜ YAPTIRIP ŞU İŞLERİ BU TUTARA YAPABİLİRİZ DİYE GELMELERİ GEREKİR GENEL KURULA. YUVARLAK İFADE TAMİR BAKIM ÇEVRE DÜZENLEMESİ BU İŞİN İFADE EDİLİŞ TARZI DEĞİL

KONU 8 ;HAVUZ KAFE VE SAHİL KAFE İÇİN 110.000 TL İSTENİYOR.

MÜSTECİRLER NEDEN YAPMIYOR İMAR AFFINI BİZ KARŞILIYORUZ KİRADA ALMIYORUZ. ACİL BİR DURUMDA YOK NİYE BU MASRAFI YAPALIM MEVCUT HALİYLE KULLANIMA DEVAM EDİLSİN.

KONU 9; BİLİYORUM YÖNETİM BENİM BU FİKİRLERİMİ BEĞENMEYECEK KUSURA BAKMASINLAR BUNLAR BENİM DÜŞÜNCEM KENDİLERİNEDE AÇIKCA İFADE EDİYORUM.BİLGİLERİNE SUNUYORUM. YARARLI OLURSAM NE MUTLU BAN HERKES NE KADAR ÖDÜYORSA BENDE O KADAR ÖDEYECEĞİM AMACIM DAHA İYİ BİR LALEKETTE YAŞAMAK. SAĞLIKLA MUTLULUKLA. BAYRAMDA ORADA OLACAĞIM GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE SAYGILARIMLA

ÖMER DİLİBAL     0 505 377 22 88

omer_dilibal@hotmail.com

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.