Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 29 Ekim 2020, Perşembe Google+

Marmaris’te Turizmci Yanardağla Anılmaktan Rahatsız

22 Aralık 2012
3.382 kez görüntülendi

Marmaris’te Turizmci Yanardağla Anılmaktan Rahatsız

Marmaris açıklarında alışılmadık sıklıkla yaşanan depremlerin deniz dibindeki yanardağdan kaynaklandığı yönündeki açıklamalar ve yapılan araştırmalar turizmciler arasında endişe yaratıyor.  Bilim insanlarının Marmaris’in Bozburun beldesi ile Yunanistan’ın Sömbeki (Simi) Adası arasındaki bölgede yaptığı araştırmada yanardağ ve iki bacasının tespit edildiği bildirildi.
‘Hawaii türü yanardağ’ denilen Küdür Yanardağı’nın bacasının ortaya çıkmasının ise yıllar alabileceği belirtiliyor.

“Küdür Yanardağı” adı verilen Marmaris’teki iki bacalı yanardağın üç boyutlu şemasının çıkarıldığı bildirildi. Araştırma ekibinde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü ve Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yüksek Mühendis Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, tekneyle denize açılarak yaptıkları incelemenin ardından bir yanardağ tespit ettiklerini, bu yanardağın 3 boyutlu şemasını çıkardıklarını söyledi.

Ercan, “Bu tür, lavları daha cıvık olan yanardağlara, ‘Hawaii türü yanardağlar’ diyoruz. Yanardağ bacasının yüzeye çıkması 1 veya 3 yıl sonra da olabilir, 20 yıl sonra da olabilir” diye konuştu.

Çeşitli türlerde yanardağlar bulunduğuna işaret eden Ercan, bazı yanardağların lavlarındaki yoğun malzeme dolayısıyla hemen baca oluşturarak yüzeye çıktıklarını, bazılarının ise daha akışkan olması nedeniyle su yüzeyine çıkmasının uzun sürdüğünü kaydetti.

Marmaris’teki yanardağın lavlarının daha akışkan olduğunu belirten Ercan, ”Bu tür, lavları daha cıvık olan yanardağlara, ‘Hawaii türü yanardağlar’ diyoruz. Yanardağ bacasının yüzeye çıkması ne kadar zaman alır bilemiyoruz. 1 veya 3 yıl sonra da olabilir, 20 yıl sonra da olabilir. Yerin 85 kilometre derinliğindeki hareketlilikten kaynaklanan bir oluşum bu” diye konuştu.

Bölgede meydana gelen bazı depremler sırasında yanardağda patlamalar oluştuğunu ve yaklaşık 10-15 metre su ve gaz püskürmesi yaşandığını belirlediklerini de anlatan Ercan, büyük bir yanardağ patlamasının daha çok Sömbeki (Simi) Adası’nı etkileyeceğini dile getirdi. Araştırmalarının sonunda ortaya çıkan yanardağın bölgedeki deprem oğullaşmasının nedenini açıkladığını vurgulayan Ercan, şunları söyledi:
”Bu deprem oğullaşmasının kısa vadede büyük bir depremin habercisi olmadığını anlamış olduk. Ayrıca bu yanardağ bacasının su yüzeyine kadar çıkıp, büyük patlama ile bölge halkına ve turizme zarar verme ihtimalini en fazla yüzde 5 olasılık olarak değerlendiriyorum. Araştırma yaparken yanardağ bacasının üstünde uzun süre durarak ölçümler yaptık. İnsanların Marmaris’te oturdukları yerden yanardağdan korkmalarına gerek yok.”

Ercan, zor şartlar altında araştırmaları sürdürdüklerini, ancak bazı kurumlardan destek görmediklerini belirterek, dün akşam olumsuz hava koşulları dolayısıyla denizde ölümle burun buruna geldiklerini söyledi. Ercan, olumsuz hava koşullarının devam etmesi nedeniyle bugün denize açılamayacaklarını bildirdi.

Turizmci rahatsız

Turizmciler ise turistik bölgenin adının yanardağ ile anılmasında rahatsız. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, “Bu araştırmalar gizlice yapılabilirdi” dedi.

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.