Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 26 Mayıs 2019, Pazar Google+

LALEKENT VE DENİZ

5 Ağustos 2018
752 kez okundu

received_96814102

yazar_11

LALEKENT VE DENİZ

“Lalekent’in denizle bağlantısı kesilecek !”

Lalekent’in varlığı,  bizlerin buraya onca emek ve değer harcamamızın sebebi DENİZDİR.

Deniz-güneş-hava-flora.

Denizden gereği kadar yararlanılamayacak ise Lalekent tükenir.

Tarihte öyle zamanlar vardır ki hükumetin (hükmedenin) değirmeni insanları öğütmeye başlar.

“Vatandaşın tapusunu deldirmem” lafı şımarık ve alaycıdır. Tapuların delik deşik olduğu günlerdeyiz. Kişi olarak benim de kayıplarım oldu bu yüzden.

Devletin toprağı ile, toprağı üzerindeki mülkiyet hakları ile gereğinden çok, üstelik çoğu kez keyfi oynandığı düşüncesindeyim.

“Hukuk düzeni var oldukça LALEKENT’in deniz bağlantısı kesilemez.”

Mutlak gücün hukuksuz uygulamalarıyla, hukuk işinde kalarak başa çıkamazsınız.

Sitenin batısındaki demir ferforje kapıdan çık. Denize doğru 75 adım (hiçbir şahsa ait olmayan) kamu arazisinde (terkin) yürüyeceksin. Devamındaki 25 adımın ise muhtemelen 107/15p no.lu şahıs arazisinde olacak (430 m2-tarla). Ve muhtemelen 107/11p no.lu parsele gireceksin. İşte tam orada yeniden Lalekent’e girmiş oluyorsun. 1066 m2.lik tarla statüsünde Lalekent’in sahil tesisleri var o parselde. Oradan denize doğru önündeki yamaç ve masaların olduğu alçaktaki beton zemin kamuya terk edilmiş sahil şeridi oluyor.

Duşların güneyinde (küçük yarım koyu da içeren) denize sıfır yamaç 4318 m2 “Hali Arazi” Yani boş ve hazinenin. İşe yaramaz görünüyor ama sermayesi olan için müthiş bir proje alanı yani bir hazine.

Ferforje kapıdan geçip denizi gördüğünde sağında kalan telli-duvarlı araziye Siemens çalışanları arazisi derdik. Şimdi orası 80.799 m2 büyüklüğünde arsaya dönüştürülmüş. Buraya dikkat:  Tarla değil ARSA. Sınır boyunca 107/14p no.lu parsele kadar yol terkini yapılmış. (Şu andaki Siemens arazisinin tel çitleri tam yerinde değil.) Demek oluyor ki 107/14p arazisine kadar sorunsuz yol var.  Oradan bizim parsele ve kıyı şeridine yani kamuya açık bölgeye ulaşmamıza 17 metre mesafe kalıyor. Bu bölgede bizimki dahil toplam yüzölçümleri yaklaşık 4,5 dönüm olan 6 parsel kalıyor. Bu altı parsel tarla statüsündedir. TARLA.  Oraları her kim satın alırsa alsın kullanmaya kalktığında yaklaşık 1,5 dönüm terkin yapılacak ve denize iniş mutlaka kamuya açık olacaktır.

Bu yorumum; uygar, hak/adalet kavramı olan devlet düzeni içindir. Bunun dışında yaşadığını düşünüyorsan işin zor. Kıpraştıkça kazık batacaktır.

LALEKENTLİLERİN ve bölge komşularımızın o tepeden geçip denize ulaşmaları engellenemez. Ancak oluşabilecek emrivakileri engellemek ve gelişmeleri yararımıza yönlendirmek için üzerinde çok ciddi durmak, derinlemesine araştırmak, gelişmeleri anında göğüslemek gerekir.

Bunu kim hangi vizyonla yapacak: Bir şeylere sahip olmak isteyen, elindekini korumak isteyen herkes elini taşın altına sokarak. Beleş hayatlar çağı bitti. Arka camı kirli diye arabamızı durduran polise 50 dolar ceza ödeyen İsrailli arkadaş: “Burada nefes almak bile parayla” demişti. Dünyamız eskiden yamuktu ya, yavaş yavaş küreselleşiyor(!)

Kaptan

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.