Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 12 Aralık 2019, Perşembe Google+

Lalekent Sitesi Üyelerini Bilgilendirme

16 Ocak 2019
736 kez görüntülendi

Lalekent Sitesi Üyelerini Bilgilendirme

timthumb

Sayın Lalekent sakinleri;             

03 Ağustos 2018 tarihinde yapılan genel kurul sonuç tutanağını lalekent.org sitesinden indirerek inceledim. Site sahibi Sayın Kenan Aktaş’a bu hizmetleri için kalbi şükranlarımı sunarım.

Çok arzu etmeme rağmen eşimin rahatsızlığı nedeniyle genel kurula katılamadım. Genel kurulda alınan kararlar ile site yönetiminin yine ayni sitede üyelerimizi bilgilendirme mahiyetli yazılarını takip ediyor, bildiğim ve vakıf olduğum konular hakkında da sizleri bilgilendiriyorum.

Şimdi de önemli gördüğüm eksiklikler, hatalar ve yasal olmayan konuları dikkatinize sunuyorum.

  1. Yönetimin, daha 4 ay bile geçmeden genel kurulda kendilerinin talep ettiği aylık 150.- TL aidatın yetmediğini bu nedenle her üyenin 1.000.- (bin) TL borçlandırıldığını belirtir mailler alıyoruz.(4 ay önce kasamızda 88.387.- TL vardı. Ayrıca bugüne kadar tahsil edilen aidat ve elektrik paraları ile yaklaşık 400.000.- TL) Bu 1.000.- (bin) TL’nin alınması ve yatırımın yapılması için kesin olarak genel kurul kararının olmasının gerektiğini belirtir yazımı hem internetten yayınladım ve hem de telefonu olan üyelerimize gönderdim. Bu yazının mutlaka okunmasını ve üyelerimize iletilmesini rica ediyorum.  Bu ayni zamanda site yönetiminin ileride başının derde girmesini ve maddi zarara uğramasını önlemek içindir. Dayanak gösterdikleri Kat Mülkiyeti Yasasınıkendilerine göre, işlerine geldiği gibi gerçeklerden tamamen farklı,zorlama yorumlarla, üyelerimizin yanıltılmalarına neden olunmaktadır. Örnek göstermek gerekirse, Ankara’da bulunan Gülbeng Sitesi yönetim kurulu genel kurul yapıyor, ilk toplantıda çoğunluk sağlanamıyor, ikinci toplantıda çoğunluk aranmadığı için açık otopark zeminin kilit taşı ve taş bahçe duvarları ile üzerine bahçe demirleri yapılması için Genel Kurul Kararı alıyorlar ve işe başlıyorlar. Aynı siteden bir kaç üye konuyu yargıya taşıyor.Sonuçta mahkeme masrafları ile dava açanların avukatlarının vekalet ücretleri dahil tüm masraflar mahkeme kararı ile Yönetim kurulunca ödenmek durumunda kalınıyor. Konu ile ilgili Yargıtay Hukuk Dairesinin 30.12.2015/2290 sayılı kararı ile davacılar haklı bulunuluyor. Yani nitelikli çoğunluklu genel kurul kararı olmadan kesinlikle bir demirbaş alınamaz, satılamaz, yatırım yapılamaz ve bunlar için para talep edilemez. Yönetim topladığı aidatlardan para artar ise bazı küçük yatırımları yapabilir.
  2. Belki üyelerimizden veya yönetimden şöyle düşünenler olabilir. “Biz bu parayı alalım veya ödeyelim ileride aidatlarımıza sayılır” diye. Olabilir ancak ödenen paraları bu yönetim harcayacak, sonra gelen yönetim ise çok zorda kalacaktır. Çünkü aidatın bin lirasını şimdiki yönetim harcamış olacaktır. Bu nedenlerle ödeme yapan veya yapmayı düşünen üyelerimiz ödemelerini durdursun ve ödediklerini aidatlarına saydırsınlar.
  3. Üyelerden tahsil edilemeyen 90.500- lira olduğu belirtilmektedir. Lalekent Sitesi tarihinde hiçbir zaman bu kadar alacak bırakılmamıştır. Ben aidat ödentilerinin düzenli takip edilmediğini veya kayıtların düzenli tutulmadığını düşünmekteyim. Alacaklarını takip etmeyip düzenli ödeyenlerden ilave paralar istemek yönetimin konulara tam hakim olmadığını göstermektedir.
  4. Mevcut aydınlatma direklerimizdeki ampuller değiştirildi denilmektedir. Site aydınlatması için daha 4 ay önce 24.120.- lira harcandığını biliyoruz.
  5. Atık su kanallarının toplandığı ilk ana kuyu temizlendi denilmektedir. Bu çukur yılda en az 4-5 defa boşaltılır ve temizlenirdi. Hatta katı atıkların ve bez parçalarının arıtma tesisine gitmemesi için parçalayıcı dalgıç pompa almıştık.
  6. Site Yönetim planımızda binalarımızın kullanımı ve mimari yapısının korunması ile ilgili hüküm çok açıktır. Bir üyemiz kışın evinin çatısını şıngıl ile kapatmıştı. Siteye geldiğimizde bunun yasak olduğunu ve tekrar kiremitle kapatılması gerektiğini söyleyerek durumu düzelttirdik. Günay hanım bana “elime kâğıdı kalemi alacağım yasalara ne kadar aykırılık varsa hepsini tespit edip yıktıracağım kestireceğim” demişti.  Bu sözünün takipçisi olacağım.
  7. Yönetim kurulumuzca, “itfaiye aracımızın geçmiş yönetimler zamanında hurdaya ayrılmış, işlevsiz durumdadır” denilmektedir. Geçmiş yönetimleri karalayarak bir yere varılamaz ve Lalekent Sitesine faydası yoktur. Ya yanlış biliniyor ya da eksik bilgi verildi. İşin gerçeği şöyledir.  Bu aracı biz Fransız tatil köyünden yanlış hatırlamıyorsam önceden alınmış genel kurul kararı ile 18.000.- TL ye aldık ve motoru yeni yapılmıştı. İslam Bey çok iyi biliyor. Biz yönetim kurulu olarak 7 sene kullandık. Sitemiz dışında meydana gelen 4 yangının söndürülmesinde tüm zeytin ve narenciye ağaçlarının sulanmasında, yol boylarındaki turunçların sulanmasında, yolların yıkanmasında kullandık. Üzerinde 20 tonluk krom çelik su tankı vardır. Bu günkü değeri en 40-45 bin liradır. Üzerine sitemizdeki en uzak binaya yetişecek uzunlukta yangın hortumu aldık uç kısmına da yangına müdahale fıskiyesini Ankara büyükşehir belediyesi itfaiyesinden aldık. Kontak anahtarı üzerinde yönetim binamızın önünde güneşten korunaklı bir şekilde 24 saat hazır beklerdi.  İki üç günde bir saat çalıştırılır, 6-7 gün de bir ağaçlar sulanırdı. Bunu tüm site sakinleri ve başta İslam Bey olmak üzere çalışanların hepsi de bilir. Site çöplerinin yakındaki boş araziye dökülmesi işini halledince site dışına çıkmadıkları için çöp aracının, itfaiye aracının ve 2 adet motosikletin plakaları emniyete geçici olarak teslim edildi. Bunun sebebi de yıllık boşu boşuna (8 sene önce) taşıt pulu, trafik sigortası ve kasko bedelleri toplamı 16.000.-TL para ödememek içindi. Değilse şimdiye kadar 128.000.-TL ödememiz gerekirdi.Ama ruhsatları elimizde mevcut, istediğin anda plakası alınarak araçlar hizmeti alınabilir.  Site eski başkanımız Yücel Aktar Bey bu araçlar bizim göz sevkimizi bozuyor bunları buradan kaldır diye hep söylerdi. Biz kaldırmadık ama şimdi her iki araç da çürümeye terk edildi. Bu araçların acilen kurtarılması için yapılacak üç çözüm var bunları da genel kurulda nasip olursa açıklayacağım. Şimdi site yönetimini tekrar uyarıyorum. Sitemizde bana göre çok önemli iki durum var. Birincisi yangın aracının acilen kullanıma alınması, ikincisi yüzme havuzuna sertifikalı cankurtaran yetiştirilmesi veya alınması. Öyle 2 tonluk 3 tonluk traktör tankı ile yangın söndürülemez.
  8. Halen çalışmakta olan personelimizin kıdem tazminatları 80.000.- TLeksik denilmektedir. Bu para nerede kullanıldı? Zatenkıdem tazminatı hesabında 48.281.- TL vardı. Bu para hiçbir şekilde harcanamaz. Sadece işten çıkartılan personele kıdem tazminatı olarak buradan ödeme yapılır. Yönetim ve Denetim Kuruluna soruyorum. Şu anda bu hesapta kaç lira var? Eksiklik varsa nerede kullanıldı?
  9. İmar affından yararlanmak üzere sahil kafe, market, havuz kafe ve yüzme havuzu için 99.500.- TL ödendi deniliyor. Her birine kaçar lira ödendi? Yönetim bilgilendirirse seviniriz. Yanılmıyorsam bizim marketin yapı ruhsatı var ve senelerce emlak vergisi ödenmektedir. Bu niye dahil edildi anlayamadım. Havuzun ruhsatının olmadığını biliyorum. Onun parasını da yerine değil de başka yere kaçak yapanlardan alalım.
  10. Bahçelerdeki otların,diğer bitkilerin biçilmesi, ağaçların budanması ve temizlenmesi üyelerin kendileri tarafından yapılmasına karar verdik denilmektedir. Bu konu inşallah gelecek genel kurulda görüşülecektir. Kat Mülkiyeti Yasası ve Site Yönetim planı çok açıktır. Site yönetiminin asli görevi sitenin temizliğinden, güvenliğinden, bakım ve onarımından sorumludur.

Sayın üyeler aidatlarını emekli maaşı ile zor ödeyen üyelerimizin olduğunu biliyorum. Biz yollarımızın yapılması, (bir araç geçtiğinde toz bulutu çökerdi) havuzun denizden doldurulması, göçmek üzere olan yönetim binalarımızın bakım ve onarımları, 11 sene önce yıllık 74.000.-75.000.- lira ödediğimiz kooperatifin tasfiyesi, kepçenin, kamyonetin, motosikletin alınması, ana trafonun sökülerek İzmir’de bakımın yapılması, kooperatif üzerine kayıtlı 3 adet villanın, bir adet sahildeki arsanın site üzerine aktarılması, 300’e yakın zeytin, fıstık çamı ve diğer ağaçların dikilmesi (hepside ürün veriyor). Tamamı genel kurula sunulan tahmini bütçe çerçevesinde yapılmış ve üyelerimizden bir kuruş ek para istenmemiştir. Dönem sonunda da tahmini bütçe ile gerçekleşen giderler arasında en fazla 3-4 bin liralık fark olurdu. Bu işlerin arasında ayrıca Milas’da ve Ankara’da 23 defa dava açıldı. Savcılıklara ve mahkemelere yüzlerce defa özel araçlarımızla gidip geldik. Bir üyemiz genel kurula katılmadım, yerine imza atılmış dedi. 7 sene içeresindeki yöneticilerin ve denetçilerin imza örnekleri adli tıbba gönderildi. 2 sene uğraştık ama Allaha şükür hepside Lalekent Sitesinin ve benim lehime sonuçlandı. Bazılarından manevi tazminat bile kazandım.

Şu konuyu da açıklamaktan geçmeyeceğim. Kooperatifin tasfiyesi ve site yönetimine geçilmesi için, site yönetim planını hazırladım ve 2 sene uğraştım. Kooperatif üzerine kayıtlı 3 villanın, sahildeki arsanın, eski küçük traktörün ve çöp kamyonunun site üzerine geçirilmesi için 10 sene önce 26.000.- TL istenmişti. Üyemiz olan Vergi Dairesi Müdürü Sayın Ömer DİLİBAL beyin yardımları ile bir kuruş ödemeden bunları site üzerine aldık. Ayrıca çalışan elemanlara ödenen aylık 10 personel için 1.060.- TL ödenmemesi için Maliye Bakanlığından yazı çıkartmıştır.

 

Sayın üyeler;

Site yönetimine talip olan üyelerimizin, Kat Mülkiyeti Yasasına hakim, muhasebe bilgisi, yöneticilik yapmış olması, piyasa ekonomisini iyi bilmesi, araştırmacı olması, çalışkan, dürüst (bunu hiçbir kimseyi suçlamak için yazmıyorum) emeğini esirgemeyen, site için kafa yoran üyelerimizden seçilmesi Lalekent Sitemiz için çok önemlidir.

 

Saygılarımla,

Mustafa ÇAYLAN

Site eski başkanı

 

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.