Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 29 Mayıs 2020, Cuma Google+

Korhan UL, Lalekent in Kedileri :((

Korhan UL, Lalekent in Kedileri :((

timthumb

Bu yazımda sizlere ne yazık ki sitemizde meydana gelen ve sitemize hiç yakışmayan çok üzücü bir olay ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

6-9 Ocak tarihleri arasında sitede en az 40-50 civarında kedi,kimliği veya kimlikleri şu an bilinmeyen kişilerce zehirlenerek katledildi.

Konu ile ilgili ön incelemeyi yapan veterinerin görüşüne göre bu zehir 2-3 dakika içerisinde çok acı çektirerek ölüme yol açan bir zehir.

Veterinerlerin ilk teşhisi bu ve aldıkları örnek üzerinden ne tür bir zehir olduğunu resmi olarak anlamaya çalışıyorlar.

Hiçbir kimseye zararı olmayan ,insanları seven ve onlarla arkadaş olmaya çalışan , kışın çok zor yaşam şartları olan sitemizde  bizlerin destekleri ile sadece hayatlarını devam ettirmek  isteyen bu hayvanların arasında,hamile olanlar,yavrularını emzirenler,4-5 aylık yavrular,5-6 yaşında bugüne kadar sitemizde yaşamayı başarmış olanlar vardı.Hepsini yakından tanıdığımız için diyebilirimki aynı aileden 2-3 jenerasyon bu zehirlenme olayında öldürüldü.

Bildiğiniz gibi dini kitaplarımızda özellikle kedilerin,köpeklerin ve bütün diğer hayvanların dünyada yaşayan insanlara emanet edildiği onlara en iyi şekilde bakmanın,korumanın insanların sorumluluğu altında olduğu bildirilmiştir

Bu sitede neler oluyor ? Bize emanet ve aralarında  hamile,çocuk emziren  bu canlılar neden,nasıl,hangi duygularla vahşice zehirlenerek öldürülüyor, 1 değil 3 değil,  onlarca canlı.

Hangi canavar ruh bunu yaptırabilir veya yapabilir.Bu hem insani,hem dini hemde hukuksal bir suçtur ve altından kalkılamayacak ve affedilemeyecek bir günahtır.

Televizyon da ,gazetelerde, sosyal medya iletişim araçlarında görüyoruz.1 hayvanın canını kurtarmak için onlarca insan seferber oluyor gayret gösteriyor. Bunlara  denizdeki  balıktan, ormandaki ayı yavrusuna, dağdaki keçisine kadar hayvanlar dahil.

Televizyonda vardı,Engelli bir genç sokaktaki köpeğin üzerini, kendi üstündeki yanılmıyorsam giyecek eşyasını örterek  soğuktan ve yağmurdan korumaya çalışıyor.Biz İstanbul da Kadiköy ilçesinde Şaşkınbakkal da yaşıyoruz.İnsanlar Bağdat caddesinin her tarafında hayvanlara su,mama bırakıyor , en prestijli kafe ve restoranların kapısında veya içinde hayvanlar oturabiliyor yönetimin müsaade etmediği bir yer hemen medyada paylaşılıyor ve o işletmemedya üzerindenkendisine verilen  mesajı alıyor ve davranışını değiştiriyor.

Hükümet yeni hukuki düzenlemeler çıkartarak özellikle sokak hayvanlarının  hayatının daha güvenli olmasını sağlamaya ve yanlış yapanları caydıracak ve cezalandıracak hukusal dayanaklar üzerinde çalışıyor.

1 hayvanın canının  kurtarıldığı bir ortamda insanlar o kişiye saygı ve sevgiyle bakıyor ve tersine bir hayvan zarar gördüğünde insanlar ayağa kalkıyor ve  zarar veren o kişiye veya kişilere tepki gösteriliyor  ve o kişiler toplum içinde istenmeyen kişiler oluyor. Merak ediyorum bizim site sakinleri  bu toplu katliam karşısında nasıl bir tepki verecek.

Şimdi gelelim 3-4 gün içinde olan bu akıl almaz zehirlenme olayının aydınlatılmasına.

Bana gelen bilgiye göre 2 site sakininin jandarmaya müracaat etmesi üzerine siteye jandarma gelmiş, savcılığın takibine girmiş, veteriner gelmiş ve konu yargıya intikal etmiş.Bunun manası, gerçek bir şekilde ortaya çıkacaktır.Umarım yapanlar ortaya çıkar ve onlarca can almanın cezasını çekerler.

Aksi takdirde bu çok üzücü olay Lalekentin tarihinde sıkıntılı bir sayfa olarak yerini alacaktır

Yapanların bulunması öldürülen bu talihsiz hayvanları geri getirmeyecektir ama onlara borcumuzu ödememiz için bu kişileri bulmalıyız.Bu aynı zamanda kendisi zehirli ruhların bundan sonra böyle bir girişimde bulunmasının önüne geçecektir.

Bir beyin fırtınası yapalım ve bu olaydan kimin sorumlu olduğu anlamaya  çalışalım.

Olayın olduğu günlerde sitede yaşayan insan sayısı belli.Yönetim kurulunun daimi olarak sitede ikamet ettiğini yazılarından anlıyoruz(en az ikisinin)Buna yaklaşık olarak 7,8 çalışan sayısını ve yaklaşık 10,12  kışın kalan site sakinini eklersek şu an sitede yaklaşık 20,22 hane yaşıyor.Bu bilgiyi neden paylaşıyorum.Çünkü bu kişilerden ez az 1 ya da birkaç tanesinin gördüğü veya bildiği şeyler olması lazım.

Bu boyutta ve 3 gün süren ve 40-50 zavallının öldüğü bu katliam için kimin talimat verdiğini kimin yaptığını, hangi menfaatler  karşılığında yapıldığı konusunun gizli  kalmasına imkan yok.

Bu zehirlemeler  çok sıkıntılı bir ruhu olan bir kişi tarafından yapılmış veya gene onun kafasında biri tarafından yönlendirilmiş olabilir.Organize bir operasyon olabilir.Kıskançlıkla veya hırsla veya bir nevi intikam hissi ile yapılmış veya yaptırılmış olabilir.Bu kadar ileri giden bir zihniyetin insanlara da zararı dokunabilir.Onun için bu konu acilen aydınlanmalı.

Tabi bu konuda en büyük sorumluluk ve zafiyeti olan kişiler  tam 3 gün boyunca site sokaklarında, idare binasının hemen arkasında ve ana yollarda bize  ve dolayısı  ile onlara emanet bu günahsızlar ölürken  bu gelişmelerin önüne geçmeyen, güvenliklerini sağlayamayan, olayın ciddiyetini göz ardı eden site yönetimi ve site çalışanlarıdır.

Biz  tüm yıl boyunca buradayız ve görevimizin başındayız demek laftan ileri gidememiştir ve beni acı acı düşündürmektedir.

Tekrar ediyorum ,sitede yönetimin ve site çalışanlarının bilgileri,duyumları dışında tabiri caiz ise kuş uçmaz. Biz evimizi, bahçemizi, hayvanlarımızı, sitenin güvenliğini resmi olarak sağlamakla sorumlu olan bu kişilere bırakıyoruz ve emanet ediyoruz.

Benim beklentim bu işi yapanların ortaya çıkması için sitede bu olayı yaşayan, gören herkesin bildiğini jandarma ve savcılık ve diğer ilgililerle paylaşmaları ve bu işin aydınlanmasını sağlamalarıdır.Çünkü bilgi sahibi olupta ,görüpte söylemeyenlerinde  bu işin günahından ve vebalinden nasiplerini alma riski olduğunu veya olayın yetkililerce çözülebileceğini  gözden uzak tutmamalıdırlar.

İlahi adalet özellikle bu günler de tecelli eder.Hayırlısını  Allah bilir.

Saygılarımla

Korhan Ul

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.