Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 04 Nisan 2020, Cumartesi Google+

Korhan UL, Evlerimizin Değeri Hakkında….

Korhan UL, Evlerimizin Değeri Hakkında….

timthumb

SAYIN LALEKENT SAKİNLERİ,

Sizler ile paylaşmak istediğim birkaç konu var.

Bunlardan bir tanesi evlerini satmak isteyen veya niyetinde olan üyelerimizin bilgilendirilmesi ve uyarılması amacıdır. Bu konu neden gündeme geldi diyebilirsiniz.

Şöyle ki Lalekent sitesindeki evlerimiz 2018 yılı hariç yaklaşık 20 senedir değerlerinin oldukça altında fiyatlardan alındı ve satıldı.

Çünki fiyatlar en baştan itibaren çok düşük olarak oluşturuldu, ve böyle ucuz bir ortam yaratıldı. Fiyatların gerçek değerlerinin yüzde 30 , 40 altında işlem gördüğü süreçler oldu ve bu fiyatların hakkettiği bir noktaya gelmesine pek çok nedenlerle ve yöntemlerle imkan verilmedi ve kuruluştan beri üye olan pek çok ev sahibi evlerini değerlerinin oldukça altında fiyatlardan satma talihsizliğine uğradı.

Bölgedeki diğer eski sitelere ve hatta yeni yapılanlara baktığımızda hiçbirinde Lalekent sitesinde olan avantaj ve imkanların olmadığını göreceksiniz.

Nedir bunlar

 • Yaklaşık 220 dönüm arazi,
 • Neredeyse Olimpik büyüklükte bir havuz,
 • Güzel bir futbol sahası (sulama tesisatı ve bakım lazım.),
 • Basket ve Voleybol sahaları,
 • 3 kafe ve pide salonu,
 • 600 civarında zeytin ağacı,
 • Üyelerin 2-8 dakika arasında ulaşabilecekleri sahil ve plaj ve yaklaşık 30 metrelik bir gölgelik,
 • Gene sahilde güneşlenmek üzere yaklaşık 100 metrekarelik bir teras,
 • Park yerleri (3 yeni gerisi eski),
 • Çevrede önemli sitelerin yer alması,
 • Bölgede tesis yapılabilecek fazla bir arazi kalmaması,
 • Komşumuz Simens,in arazisini Kazakların  alması ,

Bu avantajların yanında birtakım handikaplar da var.Şöyle ki bazı bölgelerdeki evlerin içiçe olması diğeri ise bu içiçelikten doğan sıkıntılı komşuluk ilişkileri.

 

Yukarıda belirttiğimiz avantajlı koşullara rağmen sitemiz neden gerçek değerini bulamadı ve evler oldukça düşük fiyatlardan satıldı.

 

En önemli nedenlerden bir tanesi, şehirdeki kışlık evimizi satmaya karar verdiğimizde civardaki birkaç emlakçi ile temasa geçeriz, internet sitelerinden o bölgedeki satılık evlerin fiyatları hakkında bilgi sahibi oluruz. Yani çeşitli ve birbirinden farklı kaynaklardan bilgi aldıktan sonra evimizi kaça satacağımıza karar veririz. Çeşitli kaynaklardan bilgi aldığımızda “ manipülasyon” imkanı azalır ve örneğin 500000 TL değerindeki bir gayrimenkulü 300000-350000 TL civarında satmamız ve mağdur olmamız güçleşir.

Sitemizde ise yazlık evlerini satmak isteyenlerin oldukça önemli bir kısmı satış kararlarını öncelikli olarak sitede görevli çalışan kişi veye kişilerle paylaşmakta ve evlerinin kaç TL’ ye satılabileceğini onlara sormakta ve başka bir kaynağa sorma ihtiyacını düşünmemektedirler. Özellikle ilk yıllarda oluşan ve uygulanan bu satış yönteminde satış niyeti ve kararı ile ilgili bilgi yeteri kadar potansiyel alıcı ile paylaşılmamakta sadece sitede bu bilginin paylaşıldığı kimse veya kimselerin bünyesinde kalmaktadır ve birtek o kaynak kanalı ile gelen alıcıya ve o kaynağın “bu fiyat iyi fiyattır” dediği rakamlara dayanılarak evler el değiştirmiştir. Böylece yaklaşık yüzde 30 – 35 civarında ev bu yolla satılmış ve tek kaynaklılık yüzünden oldukça ucuz fiyatlardan işlem yapılmıştır. Burada kazançlı olanlar, satış niyetinden yeteri kadar üyenin haberi olmaması nedeniyle neredeyse elaltından oluşan bir satış yöntemi ile kendisine bilgi verilen şanslı kişi ve kendisine bilgi veren ve komisyonunu alan site bünyesindeki kişi olmaktadır.  Mağdur olan kişi ise fazla güven ve az bilgi kaynağı nedeniyle evini satan kişi olmaktadır. Uzun bir süre bu yöntemle yapılan ev satışlarında evler gerçek değerlerini bulamamış ve oldukça ucuz fiyatlardan satılmış, dolayısıyla LALEKENT SİTESİ de gerçek değerini bulamamıştır. Lalekent WEB sitesinin kurulmasını takiben kaynaklar bir miktar artmış ama gene de gerçek değerlere 2018 yılına kadar ulaşılamamıştır.

Düşünün, 2018 yılından önce satılan evler en fazla 250,000 – 285,000 TL civarında satılırken 2018 yılında yani benim başkanlık dönemimde bir ev 335,000 TL , diğer bir ev 400,000 TL ve son olarak bir ev 500,000 TL ye alıcı bulmuştur. Demek ki bazı şeyler daha şeffaf olmuştur. Bunun yanında 2017-2018 yılında Lalekent,in WEB sitesinde yapılan 12 duyuru ile paylaşılan “Sitede yapılan işler” bilgileri de etkili olmuştur.

İstanbul, Ankara ,İzmir gibi büyük metropollerde evler yüzde 20-30 değer kaybederken sitemizdeki evler yaklaşık yüzde 30 – 35 değer kazanmıştır.

Buradan nereye gelmek istiyorum,

Site sakinleri,

 • Mali sorun nedeniyle,
 •  Vefat nedeniyle,
 • Sıkıntılı komşuluk ilişkileri,
 • Evlerinin konumunu beğenmeme ,
 • Yönetim ile olan fikir ayrılıkları,

gibi sebeplerle evlerini satmak istediklerinde evlerinin değerlerini ve muhtemel fiyatları en az 3 değişik kaynaktan ıncelesinler. İnternet ortamı, LALEKENT WEB sitesi , yöresel emlakçılar ve site içerisindeki güvenilen birkaç kişi gibi.

Mümkünse tüm site sakinlerinin bu satıştan bilgi sahibi olması sağlanmalıdır.

Benim tavsiyem üyelerin evlerini satmak istediklerinde mutlaka yukarıda belirttiğim hususları göz önünde tutmalarıdır. Çünkü ne zaman bir ev satılmak istendiğinde yeterli sayıda kişinin bilgilendirilmediğini ve site sakinlerinden aynı bir yada iki kişinin site görevlisinin eşliğinde o eve giden ilk kişiler olduğunu görmekteyim.

Benden uyarma görevi. Bu yazıyı okuyan site sakinlerinin, okuma imkanı olmayan, fakat evini satma potansiyeli olan diğer ev sahipleriye paylaşmasını rica ederim.

 

Saygılarımla,

Korhan UL 

 

 

 

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.