Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 18 Haziran 2019, Salı Google+

Korhan UL 138 / 1

Korhan UL 138 / 1

29.07.2018

Prensibim olmamakla beraber 138 / 8 no’ lu ada sakininin çitler ve mazılar hakkındaki yazısı ile ilgili 138 / 1 no lu ev sakini olarak bilgi vermek istiyorum.

Evim sitenin en işlek yollarından (idare binasının arkasındaki ilk ev) birinin üzerinde bulunmaktadır.Yukarıdaki çiftlikten kapıyı açık bulan hayvanların ot bulmaya çalıştıkları ve gezinti yaptıkları hepimizin malumudur.Hem yazın biz buradayken hem de kışın burada fazla üye bulunmazken, bu hayvanlar siteye girmekte ve bahçeleri ziyaret etmektedir.Hem çimlere hem çiçeklere hem de ağaçlara zarar vermektedirler.Bugüne kadar fazlası var eksiği yok en az 3-4 kere domuzlar bahçeye girmişlerdir.Bir defasında anne domuz ve 7 yavru olmak üzere gene en az 3-4 kere büyük baş hayvanlar ziyarette olmuştur.Bunun dışında bir kere de kulakları büyük inatçı bir hayvan ziyaretimize gelmiştir.Önceleri 60 cm yüksekliğinde telle bahçeyi koruyalım dedik ama konumumuz ve dertlerimiz anlaşılmadığından bizim olmadığımız bir süreçte teller kaldırıldı ve ziyaretler devam etti.Hele domuz girdiği vakit tüm alandaki ağaçların,çiçeklerin altında kurt aramak için bütün toprağı sürüyorlar.Ben de bahçede yeşillik görmek isteyen bir üyeyim, ve tabiki yeşilliklerimi korumak istediğimden, para vererek bu nedenle mazı diktim.Gene de risk var ama yapılacak bir şey yok.Etrafınıza bir bakacak olursanız ana yollar üzerindeki bütün bahçelerde hem görsellik hem de korunma amacı ile bu mazıların veya limon çamlarının olduğunu göreceksiniz.

Bunların boyları ayarlanabilir.Boyları kısaldıkça bu bitkiler üzerinde yeşilliği bulunmayan dal parçaları haline gelecektir,yani zamanla kuruyup yok olacaklardır.Ayrıca şunu da belirtmek isterim son 5-6 sene içerisinde bahçemde mevcut 2 büyük limon çamı (6-7 metre) 3 tane felix,3 tane Kıbrıs akasyası,3 tane karabiber ağacını kestirdim.Arka tarafın önü açılsın diye.Kaldı ki sizin terasınız yerden oldukça yüksekte önünüzü rahatlıkla görebiliyor olmanız lazım.

Diğer bir konu da evimizin önü park yeri.Orayı kullanan tüm araçların eksoz dumanları direkt olarak bizim oraya gelmektedir.Park ederken mazılara yapılan çarpmaları da gözönüne alacak olursak bu da mazılara bir sebeptir.

Hepimiz ev sahibi olarak ya kurada çıktı ya da görerek satın aldık.Bu nedenle evimizin yeri bahçelerimizin büyüklüğü küçüklüğü gibi konular sizin almış olduğunuz kararların bir sonucudur.

Bu nedenle buradaki tatilinizi de bu tip şeyleri problem haline getirmeden huzurlu bir şekilde geçirmenizi dilerken, diyalog haline girmek isterseniz bunun daha pozitif bir tonda yapılmasının doğru olacağını tavsiye ederim.

Gene de bu durum hakkında zamanı geldiğinde biraz daha empati yapmaya çalışabilirim.(mazıların boyları hakkında).Yazınızın zamanlamasını da enteresan bulduğumu söyleyebilirim.

Saygılarımla.

 Korhan UL

138 / 1

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

 1. YÜKSELİCİ YÜKSELİCİ diyor ki:

  Sayın Lale Kent sakinleri, lalekent.org da 29.07.2018 Pazar günü yayınlanan yazısında 138/1 villa sakini, özetle yeşili sevdiğini ve bunları domuz ve büyük baş hayvanlara karşı 5-6 yıldır gerek tel çekerek ve gerekse mazı bitkisi dikerek nasıl koruduğunu anlatıyor. Böylece ortak alanı paylaştığı komşusunun fikrini almadan, kat mülkiyeti yasası ve site yönetim planına aykırı olarak ortak bahçeyi kendi iradesi ile çevrelediği gerçeğini de ifade etmiş oluyor.
  Üzülerek söylemek isterim ki bir site başkanının önceliği tüm siteyi büyük baş hayvanların ve domuzların istilasından korumak olmak gerekirken sadece kendi etrafındaki, mazı, tel ve duvar ile çevrelediği, ortak olması gereken alanı nasıl koruduğunu yazısına konu etmesi kendi başkanlığında ortak alan ihlallerinin süreceği anlamına gelmiyor mu?
  Konuyu dile getirmemin zamanlamasının “enteresan” bulunmasını anlamış değilim. Bu konuyu geçen sene yapılan genel kurul toplantısında da dile getirmiştim. Ayrıca bir ay sonra aynı zamanda site başkanı olan 138/1 villa sakinine söyledim ancak kendisinden “pozitif tonda” bir yanıt alamadığımı ifade etmek isterim. Her platformda fırsat buldukça ortak alanların çevrelenmesinin çağımız anlayışına uygun olmadığının anlatılması gerektiğini görüyorum.
  Önümüzdeki dönemde kapatılan ada içi yolların tespit edilerek kullanıma açık olmasının sağlanmasının öncelikle yapılması gerekenler arasında olması gerektiği düşüncemi sizlerle paylaşmak isterim.
  Önceki yazımda önümüzdeki dönem için dile getirdiğim kurallara ve yönetmeliklere uyan komşusunun haklarına saygı gösteren bir başkan temennimi tekrarlıyorum.
  Saygılarımla
  Mehmet Hikmet Yükselici 138/8
  30.07.2018
  Site içinde yol kenarlarında bulunan mazıların boylarını hızlı bir motorlu lalekent turu ile 13 Kasım 2017 de kaydetmiştim. Bağlantı linki: https://www.youtube.com/watch?v=tPaoQZzhdmU
  Bu videodan görüleceği gibi site sakinlerimiz arasında yol kenarlarındaki mazıların boylarının makul yükseklikte olmasına özen göstermiş olanlar vardır.