Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 24 Kasım 2020, Salı Google+

“Komşuda Zeybekiko” turu ile 89 euro’ya Kos’ta hafta sonu eğlencesi

26 Nisan 2013
3.745 kez görüntülendi

“Komşuda Zeybekiko” turu ile 89 euro’ya Kos’ta hafta sonu eğlencesi

Turkish Sealines’ın haftasonları “Komşuda Zeybekiko” turları ile Yunanistan’ın Kos Adası, kış aylarında da eğlence turizmine açıldı.


ZAFER BAYKAL-TÜRKİYE TURİZM
TURGUTREİS- Turkish Sealines’ın 1 Mayıs 2012’ye kadar her hafta sonu düzenlediği “Komşuda Zeybekiko” turları ile Yunanistan’ın Kos Adası, kış aylarında da eğlence turizmine açıldı. Bodrum’dan 55 dakikalık yolculuktan sonra Kos Adası’na gidenler bir gece kalıyor. Geziyor, alışveriş yapıyor, gece ise tavernada nefis mezeler eşliğinde doyasıya eğlenerek “zeybek”, “sirtaki” oynuyor. Ertesi gün Bodrum’a dönüyorlar. Farklı bir dünyada, farklı eğlencenin tadına varmam için ödenen ücret ise sadece 89 euro olarak belirlendi.
Turkiyeturizm.com Ege temsilcisi Zafer Baykal, kış aylarına renk katan Kos adasında eğlence dolu bu geziye katılarak yaşadıklarını şöyle anlattı:

Cumartesi sabah 11.00 de Turkish Sealines’ın Asım Kaptan feribotu ile 55 dakikalık bir yolculuktan sonra Kos adasına vardık.

Tura katılan Türk yolcular ile beraber, limanda bulunan pırıl pırıl aile oteli olan, Astron Oteline yerleştik. Hemen hemen bütün odaları limana bakan otelin güler yüzlü personeli ve temiz servisi bizleri memnun etti.

AKŞAM YEMEĞİNE KADAR SERBEST GEZİ
Programa göre Kalymnos Taverna’da Yunan müziği eşliğinde akşam yemeği yiyecektik. Kos turuna katıldık ve saat 20.00 ye kadar serbest gezi yaptık.

KOS Adası’nda tarihi kalıntılar bu modern tatil merkezi ile iç içe geçmiştir. Palmiye ve çam ağaçlarıyla süslü yasemin kokulu caddelerinde kafeler ve turistlik bir çok dükkanın dışında Antik Roma Agorası, antik tapınak ve bir bazilikasıyla harabeler adaya gelen turistlerin en çok ilgi duyduğu alanlardır.
2400 yıl önce gölgesinde Hipokrat’ın öğrencilerine ders anlattığına inanılan Hipokrat Ağacı da Kos Adasının karakteristik bir yerini teşkil eder.

Tabi Hipokrat’ın ilk hastanesi olarak bilinen kalıntılar da adanın görülecek yerlerindendir.
Bu hastane Asklipion bölgesindedir. Burası Hipokrat’ın ölümünden sonra sağlık tanrısı Asklepios’a adanarak kurulmuştur.

Burada tanrının adına inşaa edilmiş bir tapınak, tıp okulu ve Apollon Sunağı kalıntıları vardır.
Antik zamanlarda dünyada sadece üç adet bulunan bu hastanelere (biri de İzmir-Bergama’daki Asklepeion’dur) her yerden insan tedavi olmak ve ya öğrenci olmak için geldiği bilinmektedir.
Kos Adasındaki bir başka tarihi mekan da bir zamanlar 26 odası ve 3 yüzme havuzu olan evin yerlerinde de aslan, leopar ve yunus gibi deniz yaratıkları motifli mozaikler bulunan ise 1800 yıllık bir Roma Villası olan Casa Romana’dır

Ayrıca Kos Adasında bir Arkeoloji müzesi de bulunur. Bu müzede birçok tarihi eserin yanında Hipokrat’ın mermerden bir heykeli de var.

Adanın tarihi yerlerini gezdik. Eski Pazar yeri (Aspendos), Osmanlılardan kalma Hasanpaşa cami eserleri dolaştık. Sahildeki kafelerde oturup dinlenerek çayımızı yudumladık.

KALYMNOS TAVERNA’NIN MÖNÜSÜNE HAYRAN KALDIK
Akşam saat 20.00’de buziki eşliğinde Yunan müziği ile ev yemeklerinin sunulduğu Kalymnos Taverna’ya gittik. Tsagkaris ailesinin işlettiği bu şirin tavernaya daha girişte hayran olmamak elde değildi.

Zafer Baykal tef ile buzuki çalanlara eşlik etti

Bir masada buzukileri ile oturan iki müzisyen Yunan müziğinin insanı sarhoş eden şarkılarını seslendiriyordu.

Bizler sunulan mönüyü tatmak için sabırsızlanıyorduk. Greek salad, saganaki, kalamar, symi karides, ahtapot, köfte, maridaki ve barbunya balığı vardı. Bazılarımız beyaz şarap içerken bazılarımız Yunan rakısı uzo’yu tercih etti. Tavernada sadece bizler olacağımızı sanıyorduk. Ama gecenin ilerleyen saatlerinde tavernada yer kalmadı.

                                                             Uzo’lar şerefe kalktı

MÜZİKTE VE DANSTA TÜRK-YUNAN KAYNAŞMASI
Yemekler yenilip içkiler içilirken hava ısındı. Buzuki sanatçılarının çaldığı müzikler herkesi bambaşka dünyalara götürüyordu. Bunu fark eden müzisyenler hem Yunan hem de Türk müzikleri çalmaya başladı. Oynak havalar herkesi coşturdu.

                                                            Sirtaki’nin keyfine vardılar

Pistte Türk-Yunan kaynaşması oldu. Çalınan Türkçe, Yunanca zeybek ve kasap havaları eşliğinde hep beraber oynamaya başlandı. Herkes eğlencenin keyfine varmıştı.

                                                           Tavernayı işleten aile ve Zafer Baykal

Gecenin yıldızı ise taverna sahiplerinin küçük torunları Eleni Perenti oldu. Eleni müzisyenlere tef ve şarkılarla eşlik edince herkesin ayakta alkışını aldı.
Böylesine güzel bir gecenin anısı için fotoğraf gerekliydi. Hep birlikte fotoğraflar çekildi. Gecenin geç saatlerinde herkes odalarına mutlu bir şekilde çekildi.

Ertesi sabah otelde yapılan kahvaltıdan sonra yine Kos geziliyor ve öğleden sonra Bodrum’a dönülüyor.

KOS’A KİMLER GİDEBİLİR?
Sealines’in düzenlediği “Komşuda Zeybekiko” turuna katılmak için vize gerektirmeyen yeşil pasaport sahibi olmak, Yunanıstan (Schengen) vizesi sahibi olmak yeterli oluyor.
Tura katılanlara 1 Mayıs 2012’ye kadar her hafta sonu uygulanan program şöyle:
Cumartesi 11:00 Bodrum’dan hareket
Konaklama Astron Otelde http://www.astron-hotel-kos.gr/
Kalymnos Tavernada akşam yemeği ve canlı müzik eşliğinde sirtaki, zeybek
<http://kalymnostavern.com/> http://kalymnostavern.com/
Mönü:
Greek salad, saganaki, kalamar, symi karides, ahtapot köfte, maridaki, balık 1/4 litre şarap veya uzo.
Pazar sabahı Astron Otel’de kahvaltı
Kos’tan hareket saat 15:00
Kişi başı yalnızca 89,00 Euro. .

Rezervasyon için,
Turkish Sealines, Kumbahçe Mah. İskele cad.No:16/4
48400 Bodrum-Muğla
TEL: +90 252 316 2222 begin_of_the_skype_highlighting              +90 252 316 2222      end_of_the_skype_highlighting – +90 252 316 3222 begin_of_the_skype_highlighting              +90 252 316 3222      end_of_the_skype_highlighting
FAX: +90252 316 6222
operation@turkishsealines.com

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.