Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 24 Kasım 2020, Salı Google+

Frig Vadisi Kapadokya`ya rakip olacak.

12 Ağustos 2012
3.225 kez görüntülendi

Frig Vadisi Kapadokya`ya rakip olacak.

Yavaş kent olması için çalışmaların sürdüğü Eskişehir`in Seyitgazi ilçesindeki Frig Vadisi`nin Kapadokya`ya rakip olacağı ifade edildi. Kalkınmasını turizm ve yerel değerler üzerine kuran Eskişehir`in Seyitgazi İlçesinin yavaş kent olması için harekete geçildi.
Eskişehir Seyitgazi ilçesi yavaş kent (Cittaslow) olacak.

Anadolu Üniversitesi, Seyitgazi Belediyesi, kaymakamlık ve yerel halkın da desteği ile 2011 yılı başından bu yana üzerinde çalışılan ve 15 Haziran 2012 itibariyle olur alan Seyitgazi Sakin Şehir Projesi`ndeki diğer eksikliklerin iki yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Sakin şehirler olarak Perşembe, Kaş, Vize, Yalvaç, Gevaş ile beraber sürece katılan Seyitgazi`nin ekonomik kalkınması turizm ve yerel değerlere bağlı olarak planlanacak.

Frig Vadisi olarak adlandırılan bu bölgenin Kapadokya`ya rakip olması hedefleniyor.

Seyitgazi Belediye Başkanı Adnan Yalçın Şen, Frig Vadisi`nin giriş kapısında yer alan ve 400 kilometrelik Frig Vadisi Yürüyüş Yolu`nun 107 km`lik alanını kapsayan Seyitgazi`nin Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı`dan kalma tarihi eserleriyle turizmde önemli bir yerde olduğunu belirtti ve “Yörde 46 tane kültür taşı var. Yeraltı ise üzerinden daha zengin. Böyle zengin bir yörenin tanıtılması gerektiği için, cittaslow projesine katılmaya karar verdik,” şeklinde konuştu.

Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Kozak ve Turizm Meslek Yüksek Okulu`nun öncülüğünde ortak çalışma yürüttüklerini bildiren Şen “Cittaslow Türkiye temsilciliğini yapan Seferihisar Belediyesi`ne şansımız var ki son müracaatçı olarak başvurduk. Daha sonra Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve koordinasyon ekibi bölgeyi incelemeye geldi ve çok beğendiler. Önümüze bu süreçte yapılması gerekenleri içeren bir harita çıkardılar. Seyitgazi`nin buna değeceğini ancak yapılması gerekenlerin kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, kontrollerin devam edeceğini ifade ettiler. Biz ne kadar üretken olursak o kadar başarılı olacağız ve bu konuda kararlıyız. İlerleyen süreçlerde, Sakin Şehir hareketi üniversiteden çıkarak tamamen belediye inisiyatifinde yürüyecek gibi görünüyor. Tabi üniversiteden bilgi ve destek almaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Çalışmaların iki yıllık bir süreçte tamamlanacağını aktaran Şen, “Cittaslow süreci hiç bitmeyerek. Seyitgazi`nin kendisini sürekli yenilmesi gerekiyor.

Eskişehir`deki belediyelerimiz çok önemli çalışmalara imza atıyor. Günü birlik dahil 1 milyon turistten bahsediliyor. Ancak kültür turizminin altının doldurulması gerekiyor. Biz bunun alternatifiyiz. Seyitgazi, Han gibi Frig Vadisi sınırları içerisinde olan bu ilçeler Eskişehir`in kültür turizmi açısından altını doldurmalı. Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya valilerimizin oluşturduğu FRİGKÜM adında bir birliğimiz var. Kamuoyu buradaki çalışmalardan haberdar edilerek, Frig Vadisi`ne ilgi duyan ve vadi içerisinde yaşayan sivil toplum örgütleri ile yerel yönetimler çalışmaların içinde mutlaka olmalı. Bunlar yapıldığı takdirde önümüzdeki 5 yıllık süreçte Frig Vadisi`nin Kapadokya`ya ciddi bir alternatif olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Truzim

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.