Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 29 Şubat 2020, Cumartesi Google+

Aidatların Yetmemesi Hakkında

Aidatların Yetmemesi Hakkında

timthumb

Sayın Lalekent Sakinleri;

Lalekent site yönetiminin bir emrivakisini okudum. Yazılacak çok önemli konular var ancak sizleri meşgul etmek istemiyorum. Önce faaliyetleri ile ilgili teşekkür etmek istedim. Ama yapılan faaliyetleri okuyunca zaten site içerisinde yapılması gereken rutin işler olduğunu gördüm. Ancak genel kurulda istenen 150.- TL (bir aylık) aidatın da hiçbir yatırım yapılmadan çarçur edildiğini de üzülerek öğrendim. Genel kurulda seçilebilmek için aidatları düşük tut, seçilince kafana göre üyelerden yasal olmayan bir şekilde para iste. Bu birkaç yıldır alışkanlık haline geldi. Emekli maaşı ile zor geçinen üyelerimizin olduğunu biliyorum. Para yetmiyorsa yönetim ve denetim huzur haklarını almasınlar siteye bağışlasınlar.

Genel kurul yapılalı daha 5 ay olmadan paramız yetmiyor, personel tazminatlarının eksikliği, 2 adet jeneratör alınması gibi bahanelerle her üyenin 1.000.- (bin) TL. ödemesi için borçlandırıldıkları yazılmaktadır. Geçen yıl genel kurul öncesi yüzme havuzumuzun bakım ve onarıma ihtiyacı olduğu ve kuyu suyu ile doldurulması için çalışma başlatılmıştı. Uyarılarımız üzerine konu genel kurula bırakıldı ve sağduyulu üyelerimizin sayesinde çok yüklü bir paranın ödenmesinin önüne geçildi. Şimdi de hiçbir alakası olmayan kat mülkiyeti yasasına dayandırılarak bizleri borçlandırmak istemektedirler. Bu paranın alınması yasal olarak asla mümkün değildir. Şöyle ki;

 1. Siz güya tahmini bütçe hazırladınız, gelir ve giderlerinizi hesap ettiniz ve üyelerden 150.- lira aidat alınması halinde bir yıl bu paranın yeteceğini ifade ettiniz ve üyelerde kabul etti.
 2. Bütçe tekniğini bilmeden bakkal dükkanı işletir gibi bütçe yaptınız ya da paraları çarçur ettiniz. Daha 5 ay dolmadan yeniden para istiyorsunuz.
 3. Veya üyeleri Lalekent’den soğutarak evlerini satmak mecburiyetinde bırakalım anlayışı olabilir.
  1. Elemanların tazminatları eksik denilmektedir. Elemanların hepsi birden işten ayrılmıyor ki, tazminatlar için ayrılan para yetmesin. Kıdem tazminatı fonunda zaten yeterli vardır. Çok rahat yeter. Bu konuda alınmış genel kurul kararı var her yıl bütçeden asgari ücretin bir yıllık tutarı, bu ayrılmış hesaba yatırılacak ve buradan hiçbir şekilde harcama yapılamayacak.

 

 1. Jeneratör alınması konusu;  Bu sitemiz için büyük yatırıma girer ve site yönetiminin kararı ile alınması yasal değildir. Böyle bir ihtiyaç vardı ise neden genel kurulda karar alınmadı da 5 ay geçmeden şimdi aklınıza geldi. Sitemizin yakınında meydana gelen yangın bahane ise zaten yangın genel kuruldan önce meydana gelmişti.

a. 120 kw jeneratör alınması düşünülmeden verilmiş bir karardır. İsterseniz bunun için kaç kw.lık jeneratör gerektiği, hangi kuyularımıza bağlamasının uygun olacağını, yakıt tüketimi, periyodik bakımlarının yapılması, alt yapısının hazırlanması ile ilgili her türlü araştırmayı ve bilgiyi vermeye hazırım.

b. 120 kw. Jeneratör sadece su kuyuları için ise çok fazla, tüm sitemiz için ise çok çok yetersiz.

c. 120 kw.lık jeneratörün yakıtı, bakım ve onarımları sitemiz için büyük külfet olacaktır. Bu konuda araştırma ve hesap yapılmadan alınmış bir karardır.

Yangına karşı alınacak ilk önlem çürümeye terk edilen 20 tonluk sulama ve yangın söndürme aracının acilen faal hale getirilmesi, Ayrıca yine çürümeye terk edilen çöp kamyonumuzun kurtarılması ve değerlendirilmesidir.

 1. Gelen bildiride “kat mülkiyeti kanununun 35/d maddesine dayanarak aidatların yetmemesi durumunda üyelerden avans toplanır” denilmektedir diye yazılmış.
 2. a.                   KMK.nun bu maddesi bilinçli olarak çarpıtılmış veya anlayamamışlar. KMK. Aynen şöyledir; Ana gayrimenkulün genel yönetim işleriyle koruma, onarım, temizlik gibi bakım işleri (DİKKAT YATIRIM DEMİYOR) yönetim planında gösterilen zamanda para toplanır. Yönetim planımızda bu zamanı yönetim planını hazırlayan biri olarak çok açık yazdım. Bu zaman da genel kurulun yapıldığı tarihtir.
 3. b.                   Bu saatten sonra yönetim kurulu kafasına göre hiçbir şekilde bir kuruş dahi üyelerden talep edemez. Jeneratör mü alacak, Atatürk heykeline 3-5 adet çiçek mi dikecek, yangın musluklarına levha mı asacak, bakımsızlıktan kuruyan narenciye ağaçlarının yerine 11 tane ağaç mı dikecek, alabilirler ve dikebilirler ama ücretini mutlaka kendileri öder.
 4. c.                   Bahçe bakım ve temizlik işlerinin üyeler tarafından yapılacağı, yönetimin bahçe işlerine bakmayacağı duyurulmuştu. 2004 yılından beri bahçeler yönetim tarafından temizlenirdi.  Ödenen aidatların içerisinde bu hizmetler için de para ödenmektedir. (eski üyelerimiz çok iyi bilirler) Bahçeleri temizlemek mecburiyetindesiniz. Değilse sitemizi Behçet çok daha iyi idare eder. Bırakalım siteyi elemanlar idare etsinler.

 

SAYIN SİTE SAKİNLERİ; SONUÇ OLARAK BİZ ÜYELERİ BİNER LİRA BORÇLANDIRDIK DİYE YAZILAN EMRİVAKİLERE BEN HİÇBİR ŞEKİLDE İTİBAR ETMİYORUM. ÇÜNKÜ YASAL DEĞİL VE BİR KURUŞ ÖDEMİYORUM.

 

Evet acil durumlar için avans toplanması gerekebilir. Bunun yasal yolu da şöyledir. Allah korusun ana trafomuz patlar, su depolarımız göçer, yönetim binamız yıkılır bu gibi durumlarda üyeler acilen olağanüstü toplantıya çağrılır ve durum değerlendirilmesi yapılarak karar alınır. Öyle ben istiyorum sizi borçlandırdım gibi diktatör vari davranışla olmaz. Bu duruma sayın denetçilerimiz ne diyorlar merak ediyorum. Bu konu yargıya intikal ettiğinde denetçiler de ayni şekilde sorumludur. Uyarıyorum ve düşüncelerini açıklamalarını bekliyoruz.

Daha çok önemli konular var bunlara da ileride değineceğim. Benim şahıslarla hiçbir hesabım yok. Tek derdim yedi sene emek verdiğim Lalekentin layık olduğu şekilde yönetilmesidir.

 

SAYGILARIMLA,

MUSTAFA ÇAYLAN

 

Not:
Bu konuda Yargıtayın almış olduğu kararlar vardır. İsteyene gönderebilirim. Lütfen fikir ve düşüncelerinizi sizlerde yazılı ifade ediniz.

 

 

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

 1. Omer Dilibal diyor ki:

  kimseyi kırmak üzmek amacım değil Mustafa bey güzel anlatmış.Üzerine söylenecek fazla bir şey kalmamış.
  Ben şu konuya dikkat çekmek isterim. eskiden yönetimler neyi ne kadar fiyatla yapacaklarını belirtiler ona göre bütçe oluştururlar küçük sapma mutlaka olacaktır enflasyon ekonamik kriz bir yönetimlerin bu işlerin tam uzmanı olmaması v.s. bu da makul kabul edilir. yönetimlerin işin uzmanı olmaması eksiklikleri değil bu anlamda kullanmadım kimse alınmasın sağlık konusunda benim ne kadar ahkam kesmem yanlışsa veya vergi konusunda bir başkasının uzman gibi bilmemesi gibi .
  Bir de yönetimler ülke yöneticilerine heves duydular işlemler hakkında bilgi vermeme hesap sorulmasını istememe genel kurulu hiçe sayma bildiğini okuma gibi. polemik yapmak istemiyorum ama maalesef geldiğimiz nokta budur. Kat mülkiyeti kanunu ve bizim anayasamız site yönetim planımız her yıl toplantı davetinin elden dağıtlamayanlara iadeli taahütlü gönderilmesini zorunlu tutmuştur. Ancak bana iki yıldır bu davetiye posta ile gelmiyor. Ben sitede değilim gelmesi zorunlu bu bir kişide olsa genel kurulun iptal sebebidir. Bu konuda niye dava açmadın diye sorarsanız Lalekenti mahkemelere düşürmek istemememdendir.
  Yoksa sonyıllardaki genel kurullar hepsi iptal edilir kaos olurdu buradan yöneticileri bilgilendirip uyarayım böyle bir iptal durumu ile karşı karşıya kalmayalım.
  Elektirik paraları okunuyor sadece kapıya asılıyor. siteden ayrılan malikler yazı ile SMS ile mail ile ulaştırılması gerekir. Bu anlayışa da son verilmesi gerekir. Yarın birisi bana bildirilmedi diye dava açarsa kesinlikle kazanır. Hatırlayın eski yıllarda elektrik parası yüzünden mahkemelik olunmuştu.
  Bahçelierin özel mülk gibi deerlendirilip etrafının çitle çevrilmesi istedikleri gibi evlerde görünümü bozan yapılaşma sitemizi gecekondulaşmaya götürmektedir.Üyeler arasında kavgalar sorunlar artmaktadır. Bu konu yönetim tarafından ele alınıp çözülmeli uygunsuz olaylara müdahil olmalıdır. Muhtaç olduğu desteği genel kuruldan her zaman alacaklarından eminim.
  Sonuç olarak yönetim ben yaptım oldu uygulamasından vazgeçip ne için bu 1000 tl ye ihtiyaç duyuyorsa kalem olarak isimlendirip fiyatlandırmalı genel kurulda onay almalıdır. genel görüntü budur. Saygılarımla.

 2. mufit mufit diyor ki:

  Sayın lalekent sakınleribundan uç ay önce yonetım Binasının üst katında yapılan bılgılendırme toplantısında imar barısıylailgili bıigılendırmede 37.500 bır maliyet çıkarmıştı yonetım sımdi bu rakamın 99.500 olduğunu söylüyor ben jeneratör imalatçısı bır üyeydim yonetımın söylediği bu jeneratörün bızımle hıc bır ılgısı yok kıdem tazmınatlarına gelince hıc bir yonetım kıdem tazmınatına elını süremez nasıl sürdülerse o sekılde yerıne koysunlar uyelerın bahcelerındeki çıtlerın boylarını kesme yetkısı verememesine rağmen 2011 alınan kimse limoncamı dıkmeyecek kararınıda bu yonetım sizlerın bahcelerındekı camları kesıyorlar habersiniz olsun sıkayet edin su ana kadar yapılan işler rutın işlerdır bunların ek 1000 tl isteyecek hiç bir faalıyet yapılmamıştır bılgınıze burada bır yangın oldu bu yangındayandakı koyun jeneratörünü çalıştırmamız ıcı yonetımden bır bıdon mazot ıstedım iki bıdon mazot aldıklarını bırısınıkepceye koyduklarını diyerinide veremiyceynı onlara lazım oldugunu soyledı evler yandıktan sonra banyo yapacak galiba su ana kadar bize ulaşan 180 üye bu parayı vermeme kararı almıstır bılgınıze