Reklam
Reklam
Lalekent li Olmak Bir Ayrıcalıktır. - 21 Mart 2019, Perşembe Google+

2018 Olağan Genelkurul Çağrı ve Faliyetler

17 Temmuz 2018
664 kez görüntülendi

2018 Olağan Genelkurul Çağrı ve Faliyetler

yonetim_48

 

Lalekent Sitesi

Bozbük-Milas – Muğla                                              Tarih: 14.07.2018

 

Sayın üyemiz;

Sitemizin 2018 yılı olağan genel kurulu 03 Ağustos 2018 Cuma günü saat 18:00 da sitemiz amfi tiyatrosunda yapılacaktır.Bu toplantıda yasal çoğunluk sağlanmadığı taktirde 10 Ağustos 2018 tarihinde aynı yerde ikinci toplantı yapılacak, bu toplantıda çoğunluk aranmayacak ve kararlar oy çokluğu ile alınacaktır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sitemize yakışır bir biçimde tüm maliklerimizin gereken duyarlılığı göstererek belirtilen gün ve saatte toplantıya katılmalarını, katılamayacak olanların ise yakınlarına veya tanıdıklarına temsilci belgesi bırakmalarını önemle rica ederiz.

Saygılarımızla:

Korhan UL Mehmet UZUNLU
Site Başkanı Başkan Yardımcısı

 

EKLER :

1-    Gündem

2-    Faaliyet Raporu

3-    Denetim Raporu

4-    Tahmini Bütçe

5-    Temsilci Belgesi

 

Tel : (0252) 564 00 91 ● Fax : (0252) 564 00 92 ● e-mail : lalekent@hotmail.com

 

 

 

1.GÜNDEM

1-      Açılış,yoklama ve saygı duruşu.

2-      Divan heyetinin teşkili

3-      1 Temmuz 2017 ile 30 Haziran 2018 tarihi arasını kapsayan döneme ait gelir-gider tablosunun takdimi ve faaliyet raporunun okunması.

4-      Denetim kurulu raporunun okunması.

5-      Yönetim kurulu çalışma ile gelir – gider tablosunun ve denetim kurulu raporunun görüşülmesi ve ibrası.

6-      Ecrimisil,elektrik ve su konusu ile ilgili gelişmeler hakkında kurula bilgi verilmesi.

7-      Site havuzumuz hakkında bilgi verilmesi,görüşme yapılması,karar alınması.

8-      Geç ödenen aidatlar üzerinden %5 gecikme faizi alınması uygulamasının devamı, geç ödenen elektrik borçları içinde aynı uygulamanın yapılması.

9-      Elektrik sayaçlarının Mayıs ayı sonu, Temmuz ayı sonu ve Eylül ayı sonu itibari ile okunması ve tahsil edilmesi.

10-   Sabit harcamaların yapılmasını teminen genel kurulun yapılacağı ay da (Temmuz) toplanacak aidatların bir önceki aidat rakamı (120 TL) üzerinden ödenmesi ve farkın takip eden ay yatırılması.

11-   Huzur haklarının tespiti.

12-   Yönetim kurulu asil ve yedek üye seçimi.

13-   Denetim kurulu asil ve yedek üye seçimi.

14-   1 Temmuz 2018 ile 30 Haziran 2019 dönemine ait tahmini bütçenin ve yatırım planının okunması.

15-   Dilek-temenni ve kapanış.

 

 

 

2. FAALİYET RAPORU

 

Lalekent Sitesinin Sayın Üyeleri,

 

26 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz olağan genel kurulumuzdan bu güne kadar yapmış olduğumuz faaliyetleri aşağıda sizlere sunmak istiyoruz.

1. Su kuyularındaki pompa ve motorların voltaj düşüklüğünden etkilenmemesi için 2 adet regülatör alındı.

2. Kırılmış olan havuz ızgaralarının yerine yeni ızgaralar alındı.

3. Futbol sahası kepçe ile tasfiye edilerek düzleştirildi,geçici olarak kullanıma açıldı.

4. Civar köylerden temin edilen köylü hanımlar ile sitenin temizliği sağlandı ve başarılı olduğu görüldü.

5. Aydınlatma ile ilgili genel çalışmalar yapıldı. Bozulan lambalar değiştirildi. Direklerdeki mekanik bozukluklarının mümkün olduğunca tamirine çalışıldı.

6. İlaçlama yapılmasına devam edildi.

7. Plaja inen yolun üzerinde bulunan ve kırık halde olan demir kapı yenilendi.

8. Arıtma tesisinin bulunduğu alana kepçe, vidanjör, traktör gibi araçların tel örgüler zarar vermeden girmesini temin etmek üzere 3 adet demir kapı yapıldı.

9. Futbol sahasının zemini halı çim ile kaplandı ve çevresinde bulunan tel ve boru direkler yenilenerek görsel ve sağlam bir alan yaratıldı. Kale direkleri tamamen yenilendi ve daha görsel bir hale getirildi. Yeni ağ yaptırıldı. Sahanın aydınlatılmasına yardımcı olmak üzere yeni bir elektrik direği dikildi.

10.Voleybol sahasının sağlıklı olmayan sakatlık yaratabilecek beton zemini kauçuk karolar ile kaplanarak yenilendi. Voleybol sahasının hemen yanı başında uzanan yaklaşık 7-8 metrelik çukur beton ile doldurularak kapatıldı ve ayak burkulmalarına veya kırılmalarına sebep olacak bu ortam ortadan kaldırıldı. Kaçan topların alınması için voleybol sahasına bir demir kapı yapıldı. Yeni bir file satın alındı ve takıldı. Maliyeti yaklaşık 20-22 bin TL olan kauçuk zemin kaplaması için Lalekent Sitesi bir para ödemedi, söz konusu zemin yapımı üyemiz Korhan Ul tarafından sağlandı.

11. Sahil kafenin arka kısmına duşların bulunduğu yerden başlamak üzere ve çek çekin kullandığı yolun başına kadar tel örgü çekildi. Söz konusu tel örgü için elde mevcut eski boru ve teller kullanıldı.

12. 20 adet yeni şemsiye alındı.

13.Basket sahasının arkasına beton yapıldı ve basket sahasının boyu uzatılarak düşmelerin, ayak burkulmalarının ve kırılmalarının önüne geçilmesi hedeflendi.

14.Basket sahasının market tarafına kauçuk karolardan bir satranç sahası ve seksek alanı yapıldı. Voleybol sahasında olduğu gibi siteye bu konuda bir maliyet gelmedi.

15.40-50 cm boyunda plastikten bir satranç takımı alındı.

16.Marketin yanındaki alana 7 arabalık park sahası yapıldı. Bu park yerlerinin özelliği her bir araç park yerinin yaklaşık 3m enin de olması, mümkün olduğu kadar az boru kullanarak hem daha az riskli bir park ortamının yaratılması hem de maliyetinin düşürülmesidir.

17.137 adanın üst kısmında bulunan ve neredeyse kullanılamayacak hale gelen park sahasının yerine yukarıda belirtilen özelliklerde 5 araçlık yeni bir park sahası yapıldı.

18.Su deposunda gerekli olan tadilat ve tamirat yapıldı. (Merdivenlerin yenilenmesi gibi)

19.Sitenin toplantı alanında tadilat ve tamirat yapıldı.

20.Yönetim binasının arkasında bulunan kuyumuzun boruları, pompa ve motorları kullanılamaz hale geldiğinden komple değiştirildi ve kullanılmaya başlandı.

21.Sitemizde mevcut yaklaşık 550 adet zeytin ağacının budaması yapıldı. Bu sayede normal şartlarda 2 yılda bir budaması tavsiye edilen bu işlem yapılarak hem ağaçların kuru dal haline gelmesinin önüne geçildi. (Özellikle orta kısımların açılarak hem hava hem güneş alması sağlandı). Bu sayede önümüzdeki senenin zeytin mahsulünün daha iyi olmasını bekliyoruz. Budama süreci yaklaşık 30 gün sürmüştür.

22.Sahile yaklaşık 27m uzunluğunda yeni bir gölgelik yapıldı ve üzeri branda ile kapatıldı.

23.Yaklaşık 45 traktör kum toplandı ve plaj alanına taşınarak döküldü.

24.10 adet çöp konteynırı alındı.

25.Sahile çöp kovaları alındı.

26.İskelenin kırılan merdiveninin yerine yenisi alındı ve takıldı.

27.Aydem ile sona eren sözleşmemizin yerine yenisi imzalandı. Yaklaşık 27.000 TL olarak talep edilen güvence bedeli yapılan ziyaret ve görüşmelerin sonucunda 9.000 TL ye indirildi. Söz konusu güvence bedeli ödendi ve üye başına 25 TL olarak yansıtıldı.

28.Çocuk parklarının aydınlatılması amacıyla yeni direkler konuldu.

29.Yaklaşık 3000 metre elektrik kablosu kullanılarak ve ada içerilerine elektrik direkleri dikilerek yaklaşık 50-55 noktada aydınlanma sağlandı. Yapılan tüm çalışmalar site personeli ve yönetimi tarafından gerçekleştirildi. Malzeme maliyetinin dışında işçilik maliyeti olmadı.

30.Sitemizin ana yollarında bulunan elektrik direklerinde mevcut olan ve kullanılamaz durumda bulunan 50 adet ampul bu kez LED ampuller ile değiştirildi.

Bu LED ampullerin;

a) Öncekilere göre yaklaşık %60-70 civarında daha az elektrik sarfiyatı yapması.

b) Düşük voltaja daha dayanıklı olması,

c) Sadece elektrik sarfiyatını düşürmekle kalmayıp aynı oranda elektrik ücretlerini düşürmesi,

d) Düşük sarfiyatla sitenin sıkıntılı olan elektrik enerjisi kullanımına mümkün olduğunca yardımcı olması.

e) Sadece önünü değil aynı zamanda her iki yanında da aydınlatma sağlaması.

f) Maliyetini yaklaşık 12-16 ay içerisinde amorti etmesi gibi faydaları bulunmaktadır.

Diğer direklerde halen kullanılmakta olan ampullerin kullanılamaz hale geldikçe bu led ampuller ile değiştirilmesi planlanmaktadır.

31.İdare binasının üzerindeki kapalı bölümünde bulunan ve yeterli olmayan elektrik tesisatı gözden geçirildi ve daha iyi aydınlanma sağlandı.

32.3 adet çim biçme makinası alındı.

33.Çim biçme traktörü ve çim biçme makinaları tamir edildi.

34.Traktöre 2 ve çek çeke 4 adet olmak üzere 6 yeni lastik alındı.

35.Siteye ait ortak otluk alanlar en az 3 kere biçildi.

36.Ada içlerinin otları biçildi ve temizlendi.

37.Geçici olarak hizmet veren temizlikçi kadınlar altı kişilik guruplar halinde yaklaşık 20 gün temizlik amacıyla sitemizde çalıştılar ve faydalı oldular.

38.Arıtma tesisinde tamir ve tadilat yapıldı.

39.Vidanjör ile arıtma tesisi 4 sefer olmak üzere boşaltıldı.

40.Sahildeki toplama çukuru boşaltıldı.

41.Sitedeki muhtelif sulama tesisatı gözden geçirildi ve mümkün olduğunca kullanılabilir hale geldi.

42.Pide fırınının bulunduğu bölgede diğer park sahaları ile aynı anlayışta 6 aracın park edebileceği yeni bir park sahası yapılmıştır.

43.Ecrimisil ile ilgili olarak Milas vergi dairesinden sitemize 80.000 tl civarında bir ödeme emri çıkartılmıştır.

Milas a en az 3 kere gidilerek vergi dairesi ve milli emlak müdürlükleri ile görüşülmüş bu paranın ödendiği kendilerine anlatılmıştır, makbuzlar paylaşılmış ve sonunda yanlışlığın milli emlak müdürlüğü ve vergi dairesi arasındaki iletişim hatasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Bunun dışında ilgili mercilerin ecri misil ile ilgili herhangi bir talep ve tahakkukları olmamıştır.

44.Havuz ile ilgili olarak Milas Belediyesi, Millî Emlak ve Çevre İl Müdürlüğü ile görüşülmüş ve prosedür ile ilgili bilgi alınmıştır. Ayrıca aynı konu çevre danışmanımızla da görüşülmüş ve bir rapor alınmıştır.

45.Site girişinden başlayarak idare binasına kadar olan yol üzerine standart ölçülerde kasisler konulmuştur.

46.Lalekent sitesinde çalışmakta olan tüm personele yönetim kurulu kararı ile Kurban Bayramı, Şeker Bayramı ve yılbaşı ikramiyesi harçlığı verilmiştir.

47.Su işlerinden sorumlu olmak üzere Kasım ayında 1 personel alındı.

48.Personel ücretleri devlet tarafından tespit edilen ücret seviyesine getirildi. Asgari ücretin üzerinde ücret alanlara aynı oran uygulandı ve 2017 yılı performanslarına göre belirli oranda ilave artış yapıldı.

49.Su ve elektrik işlerinden sorumlu iken vefat eden personelimiz Serhat Alkan’ın kıdem tazminatı varislerine ödendi.

50.Sitemizin masa üstü bilgisayarı kullanılamaz hale geldiğinden yeni bir masa üstü bilgisayar alındı.

51.İsmail Özkan güvenlik elemanı olarak işe alındı.

52.Mustafa Yıldırım tarafından işletilmesine son verilen site marketinin Ümit Onur tarafından belirli tadilat ve yatırımlar yapılması kaydıyla işletilmesi izni verildi ve 3 yıllık bir sözleşme yapıldı.

53.Simens duvarına paralel uzanan bölüm temizlenerek ve mıcır dökülerek daha temiz bir hale getirildi.

54.Sahilin hemen üzerinde bulunan çalılık arazi tesviye edilerek gerektiğinde şezlong ve şemsiye konulabilecek bir teras haline getirildi.

55.Nisa Gizem Özkan ve Altuğ Yüksel güvenlik elemanı olarak alındı.

56.Su işleri için işe alınan Ömer Suat Çizoğlu işten ayrılmıştır.

57.Güvenlik elemanı için alınan İsmail Özkan işten ayrılmıştır.

58.Mayıs ayından başlamak üzere site personeline her bir çocuk için ayda 50. Tl çocuk /tahsil yardımı yapılmasına karar verildi.

59.Geç ödenen elektrik ücretlerinin daha önce ödenmesi için elektrik sayaçlarının Mayıs ayı sonu, Temmuz ayı sonu ve Eylül ayı sonu olarak 3 defada okunmasına yönetimce karar verildi.

60.Havuz kafenin belirli bir kısmı daha uygun şartlarda kullanılmak üzere sitenin imkanları ile ve yüksek olmayan bir maliyet ile kapatılmıştır.

61.Duba için gerekli olan malzeme alındı.

62.Site personeline başkaca herhangi bir ek ödeme yapılmadı.

63.İdare binamızın oturma salonunda bulunan koltuk takımının yüzü değiştirildi.

64.Tamamlanmış olan çalışmalar ve projeler amaçlarını içeren bilgi ve fotoğraflar ile birlikte www.lalekent.org sitemizde haftalık periyotlar ile üyelerimizle paylaşıldı ve Lalekent’in son durumu hakkında bilgi sahibi olmaları sağlandı. Bu çalışmaların Lalekent.org sitemizde yayınlanması için başkanımız Korhan Ul ile büyük bir sabır içerisinde ve özveriyle zamanını ve tecrübesini kullanarak bu bilgilendirme faaliyetine çok önemli katkılar sağlayan sayın üyemiz Kenan Aktaş a en içten teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

 

 

3. DENETİM RAPORU

LALEKENT   SİTESİNİN    01 . 07 . 2017   /  30 . 06  .2018   DÖNEMİ

DENETİM KURULU RAPORU

 

Lale kent  sitesinin    01 . 07 . 2017 – 30 . 06 . 2018  Dönemi çalışmaları kat mülkiyeti kanunu ve site yönetim planının denetim kuruluna verdiği yetkiler çerçevesinde site işletme defteri , muhasebe kayıtları, fatura , tahsilat makbuzları ,gider pusulası , kasa ve banka kayıtları ile yönetim kurulu karar defteri tarafımızca incelenmiştir .

Yönetim kurulu karar defterinin incelenmesinden Yönetim kurulunun bu dönemde 16( onaltı )  adet karar aldığı ve imzaladığı görüldü .

Site harcamaları ve gelirlerinin kayıt altına alındığı   işletme defteri 19.06.2017 Tarih ve 5512 yevmiye numarası ile Milas 3 no lu Noterliğince onaylanmış olup işletme defterine yapılan kayıtlar ile harcama ve gelir belgeleri uyumludur .

Yaptığımız denetim sonucu  tespitlerimiz aşağıda açıklanmıştır Hesaplamalarda toplamların kuruş haneleri sıfırlanmıştır .

Denetim dönemi 01. 07. 2017   – 30.  06  .2018  Tarihleri arasında işletme hesap özeti  aşağıdaki  gibidir .

LALEKENT   İŞLETME  HESAP  ÖZETİ

(   01 . 07 . 2017    -     30 . 06 . 2018   )

Giderler 761.701,00 TL Dönem başı mevcut 150.743,00TL
Mevcutlar 88.387,00TL Bankalarda yapılan tahsilat 428.930,00TL
a)  Kasa 27.573,00TL Makbuzlarla tahsil edilen 265.687,00TL
b)  Akbank 2.818,00TL Faiz 4.728,00TL
c)  İş bankası 9.715,00TL
d)  Akbank Vadeli 48.281,00TL
Genel toplam 850.088,00TL Genel toplam 850.088,00TL

 

 

 

GELİR  GİDER  TABLOSU  AÇIKLAMASI

Bu genel hesap özetinden sonra site harcamalarının ve gelirlerinin açıklamasını aşağıdaki başlıklar altında bilgilerinize sunmak istiyoruz .

1 ) 2017 Döneminden devir 150.743,00 TL
2 ) Site gelirlerimiz 699.345,00 TL
    Aidatlar  ( Güvence dahil  ) 536.973,00 TL
    Gecikme zammı 13.071,00 TL
    Elektrik parası  ( üyelerin ödediği ) 117.283,00 TL
                         ( işletmenin ödediği ) 16.290,00 TL
   Market kirası 1.750,00 TL
   Banka faizi 4.728,00 TL
   Bağış geliri  (  zeytin ) 9.250,00 TL

 

Bu gelirlerimizin 265 .687 ,00 TL si makbuzlarla  yapılmış Akbank Milas şubesine 238 .920 ,00 TL İş bankası Milas ve Ankara İncesu şubesince 190. 010 ,00TL olmak üzere  toplam  694 .617 ,00 TL  Bankalarca tahsil edilmiştir Ayrıca 4 .728 ,00 TL faiz gelirlerimiz mevcuttur .

3 )   BANKA  HESAPLARIMIZ 

İşletme özetinde de görüldüğü üzere Akbank Milas  şubesinde 2. 818 ,00 TL

İş bankası Milas şubesinde 9 .715 ,00 TL Paramız mevcuttur İş bankası Ankara İncesu şubesinde ise yatırılan paralar  aynı gün  İş bankası Milas şubesine virman edildiği için bakiye sıfırdır Ayrıca Akbank ta kıdem tazminatları karşılığı 48 .281,00 TL vardır

Genel kurul gereği  Hesaba para aktarılması gerekiyor ise  herhangi bir aktarma yapılmamıştır

4)  ÜYELERDEN  ALACAKLAR

Üyelerimizden borcunu zamanında ödemeyenler devam etmektedir  Aidat alacağımız

50 .120 ,00 TL    Elektrik  parası 11. 445 ,00  TL   Elektrik güvence parası  3 .711, 00   TL

Ecri misil  832. 00  TL   Olmak üzere    Toplam 66 .108, 00 TL alacaklarımız mevcuttur.

 

 

 

Bu arada  bankaya aidatını yatırırken  kimin yatırdığı belirtilmeyen  2.578, 00 TL  tahsilat  söz konusudur  Havuza yatırılan bu meblağ  üyelere borç bildirimi  yapıldığında

Mevcut dekontları ile yönetime müracaatları sonucu  hesap kartına işlenecektir

5 ) PERSONEL GİDERLERİ 297.064,00 TL
a )Çalışan personel 150.913,00 TL
b )Çalışan personele bayram / yılbaşı ödemesi 10.000,00 TL
c )Huzur hakkı 36.000,00 TL
d )Muhasebe , elektrik müh , çevre müh, Avukat 6.052,00 TL
e )S G  K Pirimi 60.940,00 TL
f )Personel  ev kirası 4.320,00 TL
g )Kıdem tazminatı  ödemesi 28.839,00 TL
6 ) BÜRO VE İŞLETME GİDERLERİ 108.456,00 TL
a )İlaçlama 8.759,00 TL
b )Telefon / internet 2.880,00 TL
c )Diğer işletme giderleri 69.288,00 TL
d )Temizlik işçi gideri 14.393,00 TL
e )Havuzdaki onarım ve tadilat 13.136,00 TL
7 ) YATIRIM GİDERLERİ 76.141,00 TL
a )Futbol sahası 23.752,00 TL
b )Site aydınla 24.120,00 TL
c )Zeytin ağaçları budaması 5.250,00 TL
d )Park yerleri ( sahil  güneşlik dahil ) 14.469,00 TL
e )Sahile şemsiye 2.200,00 TL
f )Arıtma , Su deposu , Amfi tiyatro demir işleri 6.350,00 TL
8 ) DEMİRBAŞ ALIMLARI 36.371,00 TL
a )3 (Üç ) adet çim biçme makinesi 3.640,00 TL
b )10 (on ) Adet Galvanizli çöp konteynırı 7.401,00 TL
c )Pis su motorları 2.683,00 TL
d )Bilgisayar 2.570,00 TL
e )2 ( İKİ ) Adet Regülatör 8.024,00 TL
f )Su kuyusu Motorlar 12.053,00 TL
9 ) ARAÇ BAKIM ONARIM                                                                        5.817,00 TL
a )Bakım onarım 2.197,00 TL
b )4 ( dört ) adet  lastik traktör için 3.620,00 TL
10 ) ELEKTRİK GİDERLERİ 214.428,00 TL
a )Üyelerden toplanan 117.283,00 TL
b )Market , Sahil kafe , havuz kafe 16.290,00 TL
c )Yönetimin ödedigi  elektrik 80.855,00 TL
11 ) AKARYAKIT GİDERLERİ
12 ) ÖDENEN VERGİ ve GÜVENCE BEDELİ 11.229,00 TL
a ) Araç vergileri 2.196,00 TL
b ) Güvence bedeli 9.043,00 TL

 

 

Sitemiz  adına  2008  2012  yılları  arasındaki 4,5 yıllık dönem için Milas mal müdürlüğünce ecri misil ihbarnamesi karşılığı yatırılan  miktara ilişkin Muğla  2’nci Idari

Mahkemesi  nezdinde açılan dava  , Mahkemenin 2015  /20016 karar no ve 22 / 12 /  2015

Tarih ve 2015 /   1316  sayılı gerekçeli karar ile davaya konu işlemin 10. 586 ,87  TL lik kısmının iptaline 57 .567, 13  TL lik kısım yönünden ıse davanın  reddine karar verilmiştir.   Dava ile ilğili  temyize başvurulmuş olup  hukuki işlem danıştayda  devam  etmektedir.

Güneş panellerinde kullanılan  aküleri ile   ilğili   YİĞİT  AKÜ  Firması aleyhine açılan 10 / 01 / 2014  Tarihli Ankara  1 . Tüketici mahkemesi  nezdinde açılan dava

09  /  06  / 2016  /  791  Sayılı karar no ile  reddedilmiştir   Hukuki  süreç  yargıtayda devam etmektedir

2008 Yılında yapılan  genel kurul kararı gereği  sitemiz havuzunun  deniz suyuna çevrilmesi için  yönetim kuruluna yetki verilmiştir   Söz konusu  karar gereği  yönetim kurulunun İlgili makamlar nezdinde  gerekli girişimlerde bulunulduğu  , Ancak ilgili makamlardan  gerekli onay   alınmadan  havuzun deniz suyu ile  doldurulmaya başlanıldığı,

Gerekli izin alınmadan  deniz suyuna döndürülmesinin  büyük miktarda  cezai müeyyidesinin olduğu  ifade edilmektedir   İlgili makamlara yapılan müracaatlar ile ilgili  yönetimde herhangi bir  belge bulunamamıştır  Bu konu  genel kurulun  takdirine sunulur

26  temmuz  2017   ayında  genel kurulda  bütçeye havuz ve çevresi bakım ve onarımı dahil yatırım giderlerine 110 .000 ,00  TL ayrılmıştır  yukarıda sunulan nedenden dolayı  havuza sadece 13 .136, 00 TL   harcama yapılmıştır . Ayrıca  anılan kurul kararları gereği  site aydınlatma  sistemi elden geçirilmiş   Futbol ,  voleybol sahaları , otopark  ve sahile  gölgelik  yapılmıştır

2017  Yılı içerisinde sitemizin  su tesisatçısı istenmeyen bir şekilde  aramızdan ayrılmıştır  Mirasçılarına   26 .737,00  TL  Ayrıca 30 haziran 2017  tarihinde işine son verilen 1  personel için ise 2.102 ,00 TL   toplam  28.839.00 TL kıdem tazminatı  hesabından  ödeme yapılmıştır

Mayıs 2018  ayında  site giriş güvenlik bölümünde  görevlendirilmek üzere  1’i  bayan  1 ‘i erkek   2  ( iki )  personel alınmıştır .

Market  el değiştirmiştir  yeni müstecir ile  üç yıllık sözleşme yapılmış  Sahil ve havuz kafe ile sözleşmeler devam etmektedir

Pide fırınına ise  herhangi bir talepli olmamıştır

Denetim kurulu olarak site yönetiminin    01 .07. 2017 – 30 .06 .2018  Dönemindeki işler ve hesaplarını  inceledik ve gerekli açıklamaları yaptık

Değerlendirmelerimiz  sonunda   yönetim kurulumuzun 01. 07.2017 -   30. 06 .2018

Dönemi hesaplarının  aklanması gerektiği kararına vardık  Durumu genel kurulumuzun onayına sunarız  Saygılarımızla  08 . 07.  2018

 

          DENETLEME  KURUL  ÜYELERİ

Tekin GÜNSAN                                                      Hayati BİRDEN

 

 

 

4. TAHMİNİ BÜTÇE

Lalekent Sitesi 01/07/2018 -30/06/2019 Dönemi Tahmini Bütçesi

 

Gelirler Giderler
No Açıklama Tutar (TL) No Açıklama Tutar (TL)
1 Üye aidat gelirleri 657.000,00 1 Personel Giderleri (SGK dahil) 280.000,00
2 Üye elektrik katkı payı 125.000,00 2 Muhasebe-elektrik mühendisi, avukat, çevre danışmanı 15.000,00
3 Zeytin geliri 15.000,00 3 Yatırım giderleri 126.000,00
4 Geçmiş donem alacakları 66.108,00 4 Araç onarım ve demirbaş alımı 30.000,00
5 Geçmiş yıldan devir mevcutlar 88.387,00 5 Elektrik gideri 230.000,00
6 Faiz gelirleri 3.500,00 6 Akaryakıt giderleri 15.000,00
  7 Vergi ve ecrimisil ödemeleri 30.000,00
  8 Kıdem tazminatı 40.000,00
  9 Tamir bakım giderleri 19.700,00
  10 Büro ve İşletme giderleri 115.295,00
  11 Hakkı huzur 54.000,00
  Genel Toplam 954.995,00   Genel Toplam 954.995,00

 

TEMSİLCİ BELGESİDİR

 

Lalekent Sitesi’nin 03.08.2018 tarihinde yapılacak olan Olağan Genel Kurulu’nda veya devamındaki Genel Kurul’da beni temsil etmek üzere aşağıda adı ve soyadı yazılı kişiyi temsilci olarak atadım.

 

TEMSİL YETKİSİ VEREN TEMSİLCİ
Adı ve Soyadı: Adı ve Soyadı:
Ada Parsel No:
İmza: İmza:

 

 

 

 

TEMSİLCİ BELGESİDİR

 

Lalekent Sitesi’nin 03.08.2018 tarihinde yapılacak olan Olağan Genel Kurulu’nda veya devamındaki Genel Kurul’da beni temsil etmek üzere aşağıda adı ve soyadı yazılı kişiyi temsilci olarak atadım.

 

TEMSİL YETKİSİ VEREN TEMSİLCİ
Adı ve Soyadı: Adı ve Soyadı:
Ada Parsel No:
İmza: İmza:

 

Doğtaş,Yalıkavak

Yorumlar

 1. Mustafa ÇAYLAN Mustafa ÇAYLAN diyor ki:

  Sayın Lalekent sakinleri;
  Site yönetim kurulunun 2017-2018 tarihlerini kapsayan faaliyet raporlarını ve gelir-gider tablolarını incelemiş bulunmaktayım. Faaliyetlerinden dolayı teşekkür ederim.
  Gördüğüm eksiklikleri ve yapılan gereksiz harcamaları hiçbir art niyet olmadan net olarak açıklamak istiyorum.
  Faaliyetlerle ilgili bölüm:
  1. Bir yıl önce aydınlatma direkleri ve kabloları için 49.000,_lira, bu yıl da 24.120,- lira toplam 73.120,- lira harcama yapılmıştır. Bahçeler içindeki direklere çekilen kablolar açıktan geçmekte ve çok büyük tehlike arz etmektedir. Dikilen güneş enerjili lambalar neden söküldü? Elektrik tüketimi yoktu. Hiçbir tehlikesi yoktu.
  2. Bir yıl sonra yine ayni masraflar yapılacaktır.
  3. “Civar köylerden getirilen ve temizlik işlerinde çalıştırılan köylü kadınlar” diye ifade edilen bu beyan, eğer bu bayanlar kaçak çalıştırıldı ise bu ifade bizim başımızı SGK ile derde sokacaktır. İnşallah bu bayanlar veya bir başkası bizi şikâyet etmezler. Denetim Kurulu Raporunda buna dikkat edilmemiştir.
  4. İlaçlama giderleri için bu yıl da 8.759.- lira para ödenmiştir. Bu masraf her yıl artarak devam edecektir. Önerim: kendi ilaçlama makinamızı kullanalım. Bu iş için bir elemanımıza gerekli sertifikayı alalım.
  5. Zeytin ağaçları bilinçsiz bir kişi tarafından budanmıştır. Ayrıca bu yıl yapılmaması gerekirdi çünkü bu yıl zeytin ürününün bol olduğu yıldı.
  6. Her yıl zeytin ağaçlarının dibi bir defa sürülür otları tekrar kazayağı ile temizlenir ve toprak havalandırıldı. Yangın aracımız ile sulanırdı. Son 4 yıldan beri hiçbir işlem yapılmadı ve hiçbir ağaç sulanmadı.
  7. Yüzme havuzunun tekrar tatlı su ile doldurulması için çalışmalar yapıldığı öğrenilince yönetim kurulu ile görüşülüp bunun için genel kurul kararının olması gerektiği kendilerine ifade edilmiş çalışmalar durdurulmuş ve durumun genel kurulda görüşülmesi kararlaştırılmıştır. 10 yıldan beri havuz deniz suyu ile doldurulmakta idi. Deniz suyunda bakteri üremediği için klor, ph düşürücü ve yosun önleyici kullanılmamış bu zaman diliminde yaklaşık 400.000.- lira tasarruf edilmiştir. Ayrıca Avrupa ülkelerinde klor ve diğer kimyasalların kullanılması yasaklanmıştır. Genel kurula gelebilirsem bu konu ile ilgili çok detaylı bilgi verilecektir.
  8. İtfaiye aracımız da ayni şekilde 4 yıldan beri çürümeye terk edilmiştir. Yangın sitemiz için hayati bir konudur. Ben şimdi buradan yönetimi ve denetimi uyarıyorum. Allah korusun bir yangın olması durumunda sizler sorumlu olacaksınız.
  Bütçe ile ilgili bölüm;
  1. 65.276.- lira üyelerden alacağımızın olduğu belirtilmektedir. Bu üyelere ne gibi işlem yapıldı ve kaç kişi icraya verildi? Aidatını ödeyenlerin sırtından gelip sitemizde tatil yapmalarını önlemek için her türlü kanuni yollara başvurulması
  2. Bizim diktiğimiz zeytin ağaçları ürün vermeye başlamadan önce eski ağaçlardaki zeytinler 3.000 kilo zeytinyağı karşılığı verilir ve üyelerimize 1,5 litre hediye zeytinyağı dağıtılırdı. Bizim diktiğimiz yaklaşık 300 ağaçların tamamına yakını 3 seneden beri zeytin vermeye başladılar. Bu yıl en az 4.000 kilo zeytinyağına verilmesi gerekir. Bu da yaklaşık 80.000.- lira eder ama her nedense tahmini bütçeye 15.000.- lira zeytinyağı geliri konulmuştur. Geçen yıllar bunun hesabı sorulmadı inşallah bu yıl sorulur. Denetçiler de bu konuya hiçbir zaman değinmemişlerdir.
  3. Temizlik için dışarıdan tutulan bayanlara 14.393.- lira para ödenmiş ve bunun başarılı olduğu ifade edilmiştir. Yani gelecek yıllarda da bu paranın artarak ödenmesine devam edilecektir. Yapılacak en ekonomik işlem bana göre şudur.
  a. 4 yıldan beri çürümeye terk edilen çöp toplama aracımızın sokak süpürme aracına çevrilmesi ve böylece çürümeden kurtarılması.
  b. Veya belediyelerin sokak aralarında ve kaldırımlarında kullandığı küçük çöp süpürme aracından bir tane alınması. En az 3 eleman tasarrufu sağlar. Bunun da siteye yıllık 80.000.- lira katkısı olur.
  4. Bazı üyelerimizin ve site yönetiminin elektrik voltaj düşüklüğüne karşı regülatör aldıkları görülmektedir. Önceleri bu sorun 134 ada ve sahildeki denizden su basan büyük motor için vardı. 134 adaya yeni hat çekildi. Sahildeki motora regülatör alındı ve 7 sene sorun yaşanmadı. Bizim sitenin trafosunun 630 KW.lık kurulu gücü vardır. Trafoda dağıtım hatlarında sorun olduğunu tahmin ediyorum. Bu işin uzmanlarından destek alınması çok yerinde olacaktır. Aksi taktirde her üyenin evine bir regülatör alması gerekecektir.
  5. Biz yönetimden ayrılınca yeni gelen her yönetici huzur haklarına yüzde elli zam yapılmasını talep etmişlerdir.
  6. Aidatlar 150.-lira olarak tespit edilmiş ve sizlere tahmini bütçe gönderilmiştir.
  Sayın üyeler bu hizmet gönül işi, para ile yapılacak bir görev değildir. Ayrıca yöneticiler ve denetçiler yönetime kendileri talip oldular kimse zorla getirmedi. Lalekent sitesi gelir kapısı olarak düşünülmemelidir. Hizmet Allah rızası için verilir.
  Son olarak şunu özellikle belirtmek istiyorum.
  a. Aidatların en fazla 110.- lira olması
  b. Yönetim kurulu huzur haklarının başkana yine ayni şekilde 1.000.-lira üyelere 700 er lira, denetçilere de aylık aidatları kadar ücret ödenmesi yani 110.- lira ödenmesi için tüm üyelerimizin buna göre hareket etmeleri için gerekli çalışmaları yapmalarını önemle arz ederim.
  c. Yönetim kurulu maaşlarına zam düşüneceklerine çalışan personele lojman yapılması için gayret göstermelerini öneririm. Ruhsatı olmayan binalarımıza, sahil kafeye, havuz kafeye imar barışından faydalanarak ruhsat almaları için zaman geçirmeden (31 Ekim son gün) müracaat etmeleri kendilerine söylenmiştir. Saygılarımla,
  Mustafa Çaylan
  Site eski başkanı (2007-2014)

  Not: Afaki olarak yapılan tahmini bütçe ile ilgili gerekli bilgiler genel kurulda arzedilecektir.